Oszukane programy

Największą zmianą w architekturze nowej generacji procesorów Xeon, pierwszych układów dla serwerów opartych na Pentium 4, jest zastosowanie technologii Hyper-Threading.

Największą zmianą w architekturze nowej generacji procesorów Xeon, pierwszych układów dla serwerów opartych na Pentium 4, jest zastosowanie technologii Hyper-Threading.

Oszukane programy

Widziane podwójnie

Na pierwszy rzut oka wygląda to na trick lub, co gorsza, błąd konstrukcyjny. Po zainstalowaniu nowych układów Xeon w dwuprocesorowym serwerze, standardowa procedura BIOS Power-On Self Test wykrywa obecność czterech procesorów. Podobnie zachowują się systemy operacyjne Windows 2000 i XP - program Device Manager informuje o obecności czterech układów Xeon 2 GHz, mimo że komputer fizycznie ma tylko dwa procesory. Reinstalacja systemu, włączanie i wyłączanie komputera, nic nie dają. Pojedynczy w dalszym ciągu jest widziany "podwójnie" przez system operacyjny i aplikacje. Z punktu widzenia użytkownika na tym właśnie polega Hyper-Threading. Na tę technologię szczególną uwagę zwracali przedstawiciele Intela podczas zakończonej przed tygodniem konferencji technicznej IDF w San Francisco. Umożliwia ona jednoczesną realizację dwóch niezależnych ciągów instrukcji przez jeden procesor.

Lepsza gospodarka

Oszukane programy

Wpływ Hyper-Threading na wydajność baz danych

Oszukanie systemu operacyjnego wydaje się znacznie łatwiejsze niż rzeczywiste zwiększenie wydajności komputera wykorzystującego procesor, którego rdzeń, poza wprowadzeniem technologii Hyper-Threading, właściwie nie został zmodyfikowany. Według przedstawicieli Intela, podział na dwa wirtualne układy umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów procesora. Średnio tylko 35% jednostek wykonujących obliczenia jest zajętych, gdy procesor realizuje typowy zestaw instrukcji IA-32. Nowa technologia umożliwia przede wszystkim zwiększenie obciążenia układu - kolejność wykonywania instrukcji jest ustalana tak, by jak najwięcej jednostek obliczeniowych było równoległe wykorzystywanych. Dzięki Hyper-Threading efektywna wydajność powinna wzrosnąć o 10-30%. Oczywiście, dotyczy to systemów operacyjnych i aplikacji przystosowanych do symetrycznego wieloprzetwarzania SMP (Symmetrical MultiProcessing).

Wyniki testów przeprowadzonych przez amerykański tygodnik Infoworld na dwuprocesorowym serwerze z nowym Xeonem okazały się bardziej optymistyczne, niż zapowiada Intel w materiałach marketingowych przygotowanych na IDF. Test wydajności obsługi zapytań SQL generowanych przez komputery klienckie pracujące pod kontrolą Windows 2000 wykazał 46-proc. wzrost szybkości, a test symulujący próby dostępu do aplikacji obsługującej serwer WWW - 31-proc. Wszystkie wyniki uzyskano na tym samym serwerze - funkcje Hyper-Threading były włączane i wyłączane jedynie przy użyciu przełączników udostępnianych przez BIOS.

Każdy z logicznych procesorów może być niezależnie zatrzymany, uruchomiony lub skierowany do obsługi przerwania, choć oba wykorzystują tę samą jednostkę CPU, pamięć podręczną i interfejs szyny systemowej. Maksymalna wydajność nowych procesorów Xeon nie zmienia się więc w porównaniu z tradycyjnymi układami IA-32.


TOP 200