Odrobina luksusu w klasie średniej

Hewlett-Packard oferuje rp7410 - nowy, unixowy, ośmioprocesorowy serwer klasy średniej.

Hewlett-Packard oferuje rp7410 - nowy, unixowy, ośmioprocesorowy serwer klasy średniej.

Ośmioprocesorowy rp7410 zastępuje oferowany przez HP od kilku lat model rp7400 (dawna klasa N). W porównaniu z poprzednikiem w rp7410 zwiększono m.in. liczbę gniazd PCI i wewnętrznych dysków, a także przepustowość szyny. Jest też on nieco mniejszy. Umożliwia partycjonowanie sprzętowe. Zastosowano technologie płyt komórkowych (cell-based technology) i automatycznego odtwarzania zawartości pamięci podręcznej, które do niedawna były dostępne tylko w rp8400 i Superdome, najpotężniejszych serwerach HP.

Pracuje bez przerwy

HP reklamuje rp7410 przede wszystkim jako serwer o wysokiej dostępności. Poza automatycznym odtwarzaniem pamięci podręcznej, która to funkcja decyduje o zmniejszeniu wpływu błędów pamięci na działanie procesora, zastosowano technologię rezerwowych układów pamięci i nadmiarowe podstawowe mechanizmy wejścia/wyjścia. Serwer ma dwa zasilacze, pozwalające na równoczesne dostarczanie napięcia z dwóch źródeł, oraz zdublowany wentylator.

Dzięki zastosowaniu technologii płyt komórkowych ICOD (Instant Capacity On Demand) istnieje możliwość wyposażenia serwera w rezerwową moc, uruchamianą w miarę zwiększenia potrzeb bez konieczności restartowania systemu operacyjnego. Płyty ICOD wyposażone w procesory i pamięć sprzedawane są taniej. Dodatkowe opłaty użytkownik ponosi wtedy gdy faktycznie z ich mocy skorzysta. HP rp7410 może być skonfigurowany do pracy z ośmioma układami PA-RISC 8700 o częstotliwości 650 lub 750 MHz pod kontrolą systemu HP-UX11i. Według zapewnień HP, możliwa jest wymiana procesorów na przyszłe wersje PA-RISC i IA-64 Intela.

Dzielenie sprzętu

Serwer umożliwia partycjonowanie sprzętowe i wirtualne. Obecnie możliwe jest wykorzystanie tylko partycji sprzętowych: jeden rp7410 można podzielić na dwie jednostki. W drugiej połowie roku HP zamierza udostępnić oprogramowanie do tworzenia partycji wirtualnych. Rozwiązanie Virtual Partitions w wersji do tworzenia dwóch partycji będzie udostępniane bezpłatnie. Za możliwość tworzenia większej liczby partycji wirtualnych, maksymalnie ośmiu, użytkownik będzie musiał zapłacić.

Oprogramowanie Process Resource Manager pozwala na dynamiczne przydzielanie aplikacjom zasobów systemowych - procesorów, pamięci i obsługi wejścia/wyjścia w odniesieniu do dysków - procentowo lub wg zestawów procesorów. Ta ostatnia funkcja znajduje się w wersji 11 wersji HP-UX i pozwala na grupowanie procesorów serwera. W efekcie jest możliwe np. hierarchiczne zarządzanie zasobami wielu instancji bazy na tym samym serwerze.

Sposoby płatności

W konfiguracji z dwoma procesorami i 2 GB pamięci serwer kosztuje ok. 69 tys. USD. Większy system z 8 procesorami i 8 GB pamięci kosztuje ok. 265 tys. USD.

HP oferuje też opłaty tylko za użytkowanie. Płatności naliczane są na podstawie pomiarów intensywności wykorzystania serwera dokonywanych przez HP-UX Workload Manager 2.0.

Coś dla małych

HP wprowadza dwa małe serwery - rp2430 i rp2470. Mają one zastąpić modele A400 i A500. Serwer rp2430 jest wyposażony w procesor PA-8700 650 MHz; rp2470 może zawierać dwie jednostki 750 MHz. Cena pierwszego serwera z pamięcią 128 MB wynosi poniżej 1 tys. USD. Zakres cenowy rp2470 waha się od 4 tys. do 40 tys. USD. HP rywalizuje na rynku najmniejszych serwerów z Sunem, liderem rynku, który od 2001 r. sprzedaje serwery Netra X1 w cenie poniżej 1 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200