Nadzorowanie plików

Funkcja środowiska Windows Me, 2000 i XP "pilnuje", aby operacje użytkownika i źle pomyślanych programów instalacyjnych nie doprowadziły do usunięcia lub zamiany plików odpowiadających za prawidłowe działanie systemu.

Program System File Checker (SFC, Ochrona plików systemowych) ciągle czuwa w tle i automatycznie cofa ewentualne naruszenia plików systemowych. Kopie oryginałów są przechowywane w katalogu %windir%\SYSTEM32\DLLCACHE. Windows prosi o włożenie instalacyjnej płyty CD-ROM tylko w razie braku wymaganego pliku.

Podczas zwyczajnego użytkowania systemu praktycznie nie mamy styczności z programem SFC. Jednak w razie notorycznie powracających problemów w Windows 2000 i XP, takich jak błędy ochrony czy komunikaty awaryjne bibliotek DLL, możemy ręcznie przywołać program Ochrona plików systemowych. Klikamy w tym celu menu Start | Uruchom i wpisujemy polecenie:

sfc /scannow

W podobny sposób możemy stosować SFC z innymi parametrami. Przełącznik /scanonce inicjuje kontrolę podczas następnego uruchamiania, natomiast argument /scan- boot podczas wszystkich kolejnych uruchomień systemu. W odróżnieniu od programu nadzorującego w tle, który tylko reaguje na niedozwolone modyfikacje plików, w tym przypadku SFC kontroluje jeden po drugim wszystkie pliki objęte ochroną. Znacznie wydłuża to czas wczytywania systemu operacyjnego, więc zasadniczo nie jest zalecane.

Zobacz również:

  • Historia aktualizacji Windowsa 10 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Dość rzadko trzeba wymuszać na SFC użycie nieoryginalnej biblioteki DLL. Poniższa sztuczka działa w Windows 2000 i XP. Przechodzimy do katalogu, w którym jest zainstalowana dana aplikacja, i tworzymy plik o nazwie odpowiadającej plikowi EXE, uzupełniając je o dodatkowe rozszerzenie LOCAL. Jeśli plik wykonywalny nosi na przykład nazwę XNEWS.EXE, utworzony zbiór powinien nazywać się XNEWS.EXE.LOCAL. Potem kopiujemy żądane wersje bibliotek DLL do tego samego katalogu. Znajdując w swoim katalogu plik LOCAL, każdy plik EXE używa bibliotek z bieżącego katalogu zamiast oryginalnych bibliotek systemu Windows.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200