Mistrz Rejestru

Jak z poziomu linii poleceń trybu tekstowego w Windows 2000 oraz Windows XP edytować Rejestr?

Do najbardziej uniwersalnych i funkcjonalnych programów w Windows 2000 i XP przeznaczonych do edytowania Rejestru bez wątpienia należy zaliczyć REG.EXE. To niepozorne, zajmujące zaledwie 50 KB narzędzie działające w trybie tekstowym oferuje znacznie więcej możliwości od swojego odpowiednika, który wymaga graficznego interfejsu Windows.

Na przykład potrafi kopiować, a nawet porównywać wybrane struktury kluczy. Dysponując uprawnieniami administratora określonego peceta w sieci lokalnej, możemy ponadto modyfikować zdalnie jego Rejestr. Aby uzyskać bardziej wyczerpujące informacje na temat danego polecenia, wpisz je wraz z przełącznikiem /?.

Przedstawiony program instaluje się domyślnie tylko w środowisku Windows XP. W systemie Windows 2000 trzeba doinstalować je ręcznie z płyty CD-ROM. Otwieramy w tym celu katalog SUPPORT\TOOLS na krążku instalacyjnym, klikamy dwukrotnie archiwum SUPPORT.CAB i kopiujemy plik REG.EXE do katalogu %windir%\SYSTEM32 na twardym dysku.

Narzędzie REG.EXE okaże się nieocenione, gdy zechcemy zmienić wszystkie ustawienia (np. dotyczące Eksploratora Windows) dla wszystkich współużytkowników komputera. Najpierw wczytujemy ukryty plik NTUSER.DAT danego użytkownika. Znajduje się w jego profilu, który mieści się zazwyczaj w katalogu C:\DOCUMENTS AND SETTINGS\<nazwa_użytkownika>. Następnie wpisujemy dla każdego użytkownika polecenie:

reg load HKU\<nazwa _użytkownika> "<folder _użytkownika>\ntuser.dat"

Na drugim etapie porównujemy wszystkie wartości żądanego klucza z wartościami we własnym profilu. Wpisujemy w tym celu polecenie:

reg compare HKU\<nazwa _użytkownika> \<klucz> HKCU\<klucz>

Ponawiamy tę czynność dla wszystkich współużytkowników systemu. Różnice pomiędzy strukturami kluczy w naszym Rejestrze i w Rejestrze innego użytkownika zostaną zgromadzone w pliku C:\<nazwa_użytkownika>.TXT.

Teraz możemy podejrzeć każdy z tych zbiorów, porównać je za pomocą programu FC.EXE lub zmodyfikować Rejestr, wpisując nowe wartości.

Ostatnią z wymienionych czynności wykonamy poleceniem:

reg add <klucz> /v <nazwa_wartości> /t <typ_wartości> /d <dane_wartości>

Na koniec usuwamy z Rejestru struktury wczytane uprzednio przy użyciu polecenia reg load. Wpisujemy w tym celu dla każdego użytkownika polecenie:

reg unload HKU\<nazwa _użytkownika>

Czynność ta jest niezwykle istotna. Gdy jej zaniechamy, użytkownicy stracą dostęp do swoich Rejestrów, a w rezultacie nie będą mogli się zalogować w systemie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200