Migracja do Windows 7

Zainstalować nowy system jest łatwo, sztuką jest przeniesienie wszystkich danych na nowy komputer. Trzeba to wykonać tak, by nie zapomnieć o żadnym ważnym pliku.

Nowy system operacyjny można zwykle zainstalować w dwóch trybach. Pierwszy z nich to aktualizacja - nowa instalacja nakładana jest na poprzednią wersję. Plusem tego rozwiązania jest natychmiastowy dostęp do wszystkich danych i programów. Powoduje to jednak przeniesienie do nowego systemu większości błędów czy źle zdefiniowanych parametrów starego Windows.

Najlepiej skorzystać z drugiej metody - zainstalować system na czystym dysku. Niestety, trzeba wtedy przeinstalować wszystkie programy i przenieść najważniejsze dane. Aby ułatwić transfer, Microsoft dołączył do Windows 7 specjalne narzędzie - program Łatwy transfer systemu Windows. Dzięki niemu nie zapomnisz skopiować żadnych istotnych informacji. Zobacz, jak skorzystać z tej aplikacji.

Łatwy transfer w praktyce

Migracja do Windows 7

Przenoszenie danych może trwać dość długo, dlatego komputer powinien być podłączony do zasilania

Przed uruchomieniem kreatora transferu danych należy wybrać sposób przeniesienia danych i zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria.

Metody kopiowania danych znajdziesz w ramce W jaki sposób przenieść kopiowane dane. Gdy dokonasz wyboru na komputerze z nowym systemem, uruchom Łatwy transfer systemu Windows.

Konfiguracja nowego systemu

1. Otwórz menu startowe, wybierz z niego kolejno: Wszystkie programy/Akcesoria/Narzędzia systemowe i kliknij Łatwy transfer w systemie Windows. Jeżeli korzystasz z laptopa, powinien on być podłączony do zasilania. W przeciwnym razie na ekranie zobaczysz stosowny komunikat.

Migracja do Windows 7

Dane można kopiować za pomocą kabla USB, sieci lokalnej lub zewnętrznego dysku

2. Po uruchomieniu kreatora pomiń okno powitalne i przejdź do kolejnego kroku. Wybierz metodę kopiowania danych (patrz ramka W jaki sposób przenieść kopiowane dane). Jeżeli danych jest niewiele, najlepiej kliknąć Dysk zewnętrzny lub dysk USB.

3. Określ komputer, na którym pracujesz. Kreatora uruchomiłeś w nowym Windows 7, więc wybierz To jest mój nowy komputer. W kolejnym oknie kliknij Nie.

Jeżeli nie masz pewności, czy stary komputer ma zainstalowane narzędzie Łatwy transfer, warto je zainstalować. Służy do tego polecenie Muszę teraz zainstalować narzędzie. Następnie podłącz do komputera dysk USB i wybierz sposób instalacji programu - Dysk USB.

Migracja do Windows 7

Dla pewności zainstaluj narzędzie na dysku przenośnym

4. Wskaż na liście dysk, na który zostanie wgrany program i kliknij OK. Poczekaj, aż niezbędne pliki zostaną przegrane na nośnik. Kliknij łącze Otwórz folder gdzie… i zapisz ścieżkę dostępu katalogu zawierającego Łatwy transfer. Przyda się, jeżeli na starym komputerze program nie uruchomi się automatycznie.

Przejdź do kolejnego kroku kreatora, odłącz dysk od komputera z nowym systemem (nie zamykaj programu) i podłącz go do starego.

Programy zewnętrzne

Aby przenieść ustawienia i dane ze starego systemu, można skorzystać z programów zewnętrznych. Narzędzia te kopiują ustawienia aplikacji, konfigurację systemu i ważne pliki z Windows XP. Ponadto sugerują od razu, jakie programy powinien zainstalować użytkownik w nowym systemie. Niestety, często są niedostępne dla użytkowników w naszym kraju.

Możesz też skorzystać z dodatków oferowanych przez Microsoft. Do przeniesienia danych z większej liczby komputerów pracujących pod kontrolą Windows XP polecany jest program USMT (User State Migration Tool), który zainstalujesz z Windows Automated Installation Kit dostępnego na stronach Microsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200