Konfiguracja sieci

Jak z poziomu trybu tekstowego w Windows 2000 oraz Windows XP uzyskać dostęp do wszystkich ustawień sieci?

Chcąc dokonać zmian w konfiguracji sieci, przywołuje się zazwyczaj właściwości otoczenia sieciowego na pulpicie Windows. Nie jest to jednak jedyny sposób. Dostęp do wszystkich ustawień sieci daje również narzędzie NETSH.EXE, przydaje się więc do celów diagnostycznych, a także do konfigurowania nowej karty sieciowej.

Gdy wpiszemy polecenie netsh.exe help, aby zapoznać się z możliwościami tego programu, zapewne nie poradzimy sobie od razu z jego dość zawiłą składnią. Diametralnie różni się od składni pozostałych narzędzi Windows przywoływanych w trybie tekstowym. Miniaturowa konsola Netsh składa się z wielu poleceń i poleceń podrzędnych, tworzących prawdziwy labirynt. Niemniej jednak kryje się wśród nich kilka bardzo wygodnych funkcji.

Skomplikowane narzędzie z nietypową składnią, na dodatek działające w trybie tekstowym - po co się męczyć, zamiast sięgnąć po wygodne graficzne okienka? Niektóre zadania najwygodniej wykonuje się, używając konsoli NETSH.EXE. Jeśli dysponujemy np. komputerem przenośnym i podłączamy go w domu do innej sieci niż w firmie, możemy zdefiniować dwie różne konfiguracje i przełączać się między nimi za pomocą programu NETSH.EXE.

Logujemy się w systemie jako administrator i przywołujemy właściwości ikony Moje miejsca sieciowe. Następnie dokonujemy ustawień elementu Połączenie lokalne, konfigurując sieć domową. Zapisujemy profil ustawień w pliku tekstowym DOMOWA.TXT. Wpisujemy w tym celu polecenie:

netsh.exe interface dump >%windir%\domowa.txt

Następnie powracamy do ustawień sieci i ustawiamy wszystko na potrzeby sieci w miejscu pracy.

Zachowujemy tę konfigurację w pliku PRACA.TXT. Wprowadzamy analogicznie polecenie:

netsh.exe interface dump >%windir%\praca.txt

Od tej pory możemy szybko uaktywniać żądany profil ustawień. Na przykład konfigurację sieci domowej włączymy poleceniem:

netsh.exe -f %windir%\domowa.txt

Przełączanie profili konfiguracyjnych metodą wprowadzania poleceń tekstowych staje się na dłuższą metę bardzo uciążliwe. Usprawnimy tę czynność, zakładając na pulpicie skrót. Jako element docelowy podajemy polecenie netsh.exe -f %windir%\domowa.txt. Nadajemy skrótowi wyrazistą nazwę, np. Sieć domowa. Następnie tworzymy podobny skrót z elementem docelowym netsh.exe -f %windir%\praca.txt i nazwą Sieć w pracy. Klikając dwukrotnie jeden ze skrótów, włączymy daną konfigurację sieci i nie będziemy musieli dokonywać ręcznych zmian. Wystarczy zaczekać kilka sekund, aż system wprowadzi ustawienia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200