Kolejny alternatywny wiersz polecenia (Windows XP/2003)

Gdyby spojrzeć na Wiersz polecenia systemu Windows, można by odnieść wrażenie, że Microsoft nie może się zdecydować, w którą stronę iść. Mamy standardowego prompta z masą poleceń i dodatkami instalującymi się z pakietem Resource Kit, mamy powłowkę netsh, mamy MSH/Monada. Mamy wreszcie konsolę WMI (Instrumentacji zarządzania Windows) działającą w trybie tekstowym - i to ją spróbujemy wstępnie dziś przestawić.

Konsolę WMI (czyli WMIC) uruchomimy wpisując wmic w Wierszu polecenia - za pierwszym razem konieczne będzie odczekanie, aż zostanie ona zainstalowana.

Z poziomu WMIC będziemy w stanie zabijać konkretne procesy (process where name='explorer.exe' call terminate), badać właściwości systemu (computersystem), zarządzać zaplanowanymi zadaniami (job) czy kartami sieciowymi (nic).

Z jej pomocą poznamy również parametry pliku wymiany pagefile), połączenia za pomocą usługi Zdalne udostępnianie pulpitu (rdnic) albo temperaturę podawaną przez wbudowany czujnik.

Na przykład do wyłączenia opcji automatycznego restartowania systemu po awarii wystarczy wpisanie recoveros set AutoReboot=False. Natomiast do zarządzania innymi komputerami w sieci skorzystamy z przełącznika /node:[nazwa_komputera].

Pełna lista opcji dostępna jest po wpisaniu /?.

Opis innych możliwości WMIC - patrz witryna MSDN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200