Kilka sieciowych sztuczek

Kolejne dwie opcje, które warto włączyć to sygnatury czasowe (Timestamping - RFC 1323) oraz technologię odciążania Chimney (TCP Chimney Offload). Pierwsza z wymienionych pozwoli na lepsze szacowanie czasu RTT (potrzebnego na transmisję i potwierdzenie przyjęcia pakietu), druga zaś - na częściowe odciążenie procesora z pracy związanej z transmisją danych w sieci i oddelegowanie jej do karty sieciowej.

Polecenia uruchamiające te opcje to:

netsh interface tcp set global time=enabled

netsh interface tcp set global chimney=enabled

Sterowniki karty sieciowej

Łączenie przerwań (Interrupt Coalescing)

Gigabitowe karty sieciowe wyposażane są w algorytmy, próbujące dostosowywać ich działania do różnych typów ruchu sieciowego. Wiele z nich (np. obsługa www na łączach 10/100 megabitowych) nie potrzebuje aż gigabitowych prędkości. Jedną z takich technik optymalizacyjnych jest łączenie przerwań. Dzięki niej wiele pakietów jest zgłaszanych do jądra systemu operacyjnego na jednym przerwaniu sprzętowym. Niektóre aplikacje (np. popularny w USA Quickbooks) przestają działać płynnie przy włączonej funkcji łączenia przerwań, dlatego warto ją pozostawić, jeśli gigabitowa karta sieciowa rzeczywiście pracuje na łączu internetowym o takiej przepustowości, zaś w pozostałych przypadkach dobrze jest ją wyłączyć.

Odciążanie procesora (Offloading IP/TCP/UDP)

Wiele sterowników kart sieciowych wyposażonych jest w mechanizmy odciążania dla protokołów trzeciej i czwartej warstwy modelu OSI (TCP offload engine) lub funkcję Large Segment Offload. Ich zadaniem jest wykonywanie większości pracy przez kartę sieciową i tym samym zdejmowanie jej z procesora.

Mechanizmy odciążania działają wydajnie dla kart sieciowych klasy serwerowej, niemniej jednak w przypadku tańszych kart lepiej jest je wyłączać i zostawić przetwarzanie danych procesorowi. Wyjątkiem jest odciążanie dla sum kontrolnych (Checksum Offloading), z którym z powodzeniem poradzą sobie i gorsze karty.

Kilka sieciowych sztuczek

Mechanizmy odciążania procesora


TOP 200