Jak chronić swoje dane na Facebooku

Serwis społecznościowy Facebook wprowadził niedawno zmiany w ustawieniach prywatności użytkowników. Jeżeli dopiero zarejestrowałeś swoje konto i nie chcesz, aby wszystkie twoje dane były dostępne publicznie, wykonaj kroki opisane w tym artykule.

Jeżeli dotychczas używałeś naszej-klasy, możesz być zaskoczony tym, w jak dużym stopniu Facebook upublicznia twoje dane.

Domyślne ustawienia pozwalają prawie każdemu sprawdzić twój wiek, znaleźć zdjęcia z tobą oraz komentować twoje wpisy. Da się jednak odzyskać nad tym kontrolę.

Zobacz również:

  • Facebook wkrótce będzie wykorzystywać nasze treści do trenowania swojej AI. Rezygnacja nie jest łatwa

Usuń swoją osobę z wyników wyszukiwania i Google

Zaloguj się na swoje konto na Facebooku i najedź kursorem na zakładkę Ustawienia w prawym górnym rogu. Z menu, które się rozwinie wybierz Ustawienia prywatności. Wybierz sekcję Szukaj.

Jak chronić swoje dane na Facebooku

Ilustracja 1. Podgląd twojego profilu, tak jak go widzą inni użytkownicy.

Możesz tutaj sprawdzić jak wyświetlany jest twój profil innym użytkownikom serwisu - w tym celu kliknij na opcji Podgląd mojego profilu dostępnej w prawym górnym rogu okna (ilustracja 1). Jeżeli chcesz sprawdzić, jak twój profil wyświetlany jest dla konkretnej osoby z listy znajomych, wpisz w formularzu u góry jej imię.

Jak chronić swoje dane na Facebooku

Ilustracja 2. Usuwanie własnej osoby z wyszukiwarki w serwisie Facebook.

Porządkowanie prywatności rozpocznij od usunięcia swojej osoby z ogólnodostępnej wyszukiwarki w serwisie Facebook. W tym celu, będąc na podstronie Ustawienia prywatności > Szukaj, rozwiń menu przy opcji Wyniki wyszukiwania na Facebooku (ilustracja 2). Domyślnie zaznaczona jest opcja Wszyscy, jednak możesz ograniczyć ją do tylko do Znajomych lub Znajomych znajomych.

Jeżeli nie chcesz, aby twój profil na Facebooku widniał w wynikach wyszukiwania Google oraz innych wyszukiwarek, odznacz opcję Wyniki publicznego wyszukiwania.

Ukryj prywatne dane

Jak chronić swoje dane na Facebooku

Ilustracja 3. Ukrywanie daty urodzenia.

Mając pewność, że nikt niepowołany nie dotrze do twojego profilu, możesz określić, jakie informacje będą widoczne dla twoich znajomych. Wróć do podstrony Ustawienia prywatności, a następnie przejdź do sekcji Informacje profilowe.

W pierwszej kolejności ukryj przed postronnymi osobami swój wiek, wybierając z menu dla pozycji Data urodzenia opcję Dostosuj (ilustracja 3). Zostanie wyświetlony nowy formularz, w którym możesz ukryć datę urodzenia przed wszystkimi (opcja Tylko ja) lub przed wybranymi osobami.

Jak chronić swoje dane na Facebooku

Ilustracja 4. Ustawianie widoczności informacji kontaktowych.

Wróć ponownie do podstrony Ustawienia prywatności i wybierz sekcję Informacje kontaktowe. Możesz tutaj określić, dla kogo będzie widoczny twój numer telefonu komórkowego, adres e-mail i bieżący adres (ilustracja 4).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200