Domyślne aplikacje (Windows XP)

Gdy klikniesz dwukrotnie ikonę niezarejestrowanego typu plików, Windows wyświetli okno z pytaniem, której aplikacji chcesz użyć do otworzenia danego pliku. Nader niepraktyczne jest domyślne uaktywnienie pola wyboru "Zawsze używaj tego programu do otwierania tych plików". Ciągłe wyłączanie tej funkcji staje się na dłuższą metę bardzo uciążliwe.

Tymczasem możesz pozbyć się wspomnianej opcji, nie rezygnując z okna "Otwieranie za pomocą", które służy do wyboru aplikacji. Wystarczy uzupełnić jeden wpis Rejestru. Przywołaj program REGEDIT.EXE i otwórz klucz "HKEY_CLASSES_ROOT\Unknown\shell\openas\command". W wartości ciągu "(Domyślna)" jest zdefiniowane polecenie, które system wykonuje, gdy użytkownik kliknie dwukrotnie jeden z niezarejestrowanych typów plików. Elementem, który odpowiada za okno "Otwieranie za pomocą", jest polecenie RunDLL. Parametr %1 umieszczony na końcu wiersza przekazuje poleceniu ścieżkę dostępu i nazwę klikniętego pliku. Kliknij dwukrotnie wartość ciągu "(Domyślna)", po czym umieść kursor na końcu pola tekstowego "Dane wartości". Następnie wciśnij spację i wpisz "%2" (bez cudzysłowu). Kliknij dwukrotnie plik o niezarejestrowanym rozszerzeniu, a wspomniana opcja będzie zablokowana. Możesz w każdej chwili przywrócić pierwotny stan okna. Usuń w tym celu wpisany uprzednio parametr "%2".

Zobacz również:

  • Awaria Microsoftu sparaliżowała niemalże cały świat
  • Microsoft nachalnie wypromuje Edge wśród użytkowników Chrome
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200