Domeny: jak na nich zarobić

Domena to często najcenniejsza rzecz w internetowym biznesie. Warto wiedzieć, gdzie kupić ją za dobrą cenę i jak uniknąć pośredników, którzy naciągają klientów. Wyjaśniamy także, czy możliwe jest przechwycenie domeny i jak niektórzy uczynili z rynku domen dochodowy biznes.

Atrakcyjna domena może być warta majątek. Adres urlopy.pl został sprzedany za 400 tys. złotych. To jedna z najdroższych domen w historii polskiego Internetu. Tyle przebojowych historii, bo codzienność sprowadza się często do wyboru pomiędzy domenowymi promocjami za przysłowiową złotówkę. Niejedna osoba dziwi się wówczas, dlaczego w jednej firmie ta sama domena kosztuje 1 zł, a w drugiej 59 zł? Wyjaśnijmy, gdzie tkwi haczyk i skąd biorą się różnice w cenach.

Rodzaje i ceny domen

Na cenę domeny ma wpływ kilka czynników. Pierwszym jest jej rodzaj. Wyróżniamy domeny globalne, państwowe (zwane też narodowymi, ale jest to mniej ścisłe pojęcie) i regionalne. Popularne domeny globalne, to .com, .net, .org, .biz, .info, .mobi, .eu czy .asia. Te domeny może zarejestrować każdy. Natomiast domeny w rodzaju .museum, .aero, .gov, .edu lub .travel zastrzeżone są dla podmiotów działających w określonych branżach. Drugą grupą są domeny państwowe. Tak jak Polska posiada domenę .pl, tak Niemcy domenę .de, a np. Wielka Brytania .co.uk.

Zobacz również:

  • OVHcloud liderem rynku obsługi domen .pl
  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Na ceny domen .pl największy wpływ mają hurtowe ceny oferowane przez NASK, który zarządza polskimi domenami. Oferuje rejestratorom domeny w określonej cenie, a oni dokładają do niej swoją marżę. Hurtowa cena dla rejestracji nowej domeny .pl to w NASK 10 zł netto. Rejestrator może dodać swoją marżę lub zdecydować się na rejestrację domeny po kosztach. Bardzo często rejestratorzy oferują takie domeny po bardzo niskiej cenie, np. 1 zł netto lub wręcz za darmo. Cena odnowienia istniejącej domeny .pl to NASK koszt 40 zł netto. Cena u rejestratora może wynosić średnio od 60 do 100 zł netto. Na różnicę w cenach domen ma więc wpływ przyjęta przez firmę marża, a osiągany zysk waha się od 20 do 60 zł netto za każdą odnowioną domenę .pl.

Niektóre domeny krajowe są wykorzystywane w niestandardowy sposób. Należąca do Tuvalu domena .tv jest powszechnie kojarzona z telewizją. Z kolei wykorzystywana przez radia internetowe domena .fm należy do Mikronezji. Innym rodzajem są domeny regionalne. W Polsce domeny regionalne to m.in. .krakow.pl, .waw.pl, .wroc.pl i dziesiątki innych. W najbliższym czasie udostępniona zostanie możliwość tworzenia własnej domeny. Ta usługa przeznaczona będzie raczej dla zamożnych podmiotów i umożliwi powstanie takich domen, jak np. .cocacola, .bmw czy .ibm.

Jak kupić domenę?

Domeny: jak na nich zarobić

W serwisie PPD.pl działa internetowa giełdę domen i usługa przechowywania nieopłaconych adresów.

Pierwszym sposobem kupna domeny jest skorzystanie z oferty jednego z rejestratorów. Dodatkowo część polskich film rejestrujących oferuje domeny państwowe z różnych krajów świata, jednak pełną ofertę znajdziesz tylko w firmach zagranicznych, np. u anglojęzycznego rejestratora 101domain.

Kupując domenę należy zawsze dokładnie przeczytać wszystkie warunki i regulaminy. Jak już wspomnieliśmy, wielu rejestratorów oferuje rejestrację nowych domen w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak często firmy zapisują w regulaminach dodatkowe obostrzenia. Bywa, że akceptując regulamin takiego rejestratora zobowiążesz się np. do odnowienia domeny tylko w tej firmie. Bardzo głośne było działanie jednego z rejestratorów, który zapisał w regulaminie obowiązek zakupienia usługi hostingu za kwotę kilkuset złotych. W rezultacie teoretycznie tania domena kosztowała użytkowników setki złotych miesięcznie. Z powodu tego rodzaju pułapek przez zakupieniem domeny należy zawsze przeczytać akceptowany regulamin.

Jeśli chcesz kupić domenę, która posiada już właściciela, to skontaktuj się z nim bezpośrednio lub skorzystaj z ofert na giełdach domen, m.in. www.AfterMarket.pl lub www.PPD.pl. Kupując domenę od poprzedniego właściciela, pamiętaj o wykonaniu tzw. cesji. Tylko ta formalna procedura daje absolutną pewność posiadania praw do domeny.

Aby wykonać cesję polskiej domeny, należy wypełnić formularz przekazany przez rejestratora i zawrzeć na nim podpisy obu stron transakcji. Procedura dla domen globalnych jest z reguły prostsza, jednak polskie firmy wprowadzają własne uregulowania, których należy przestrzegać. Warto w tym miejscu zauważyć, że cesja domeny .eu wymaga poniesienia dodatkowej opłaty w wysokości rocznego abonamentu.

Przejmowanie nieopłaconych domen

Przejęcie domeny jest w pełni legalną czynnością. Polega to na kupieniu domeny w ciągu kilku chwil od jej wygaśnięcia. Możesz w ten sposób pozyskać atrakcyjne adresy, których właściciele nie opłacili na czas - celowo lub przypadkowo. Lista ostatnio wygasłych domen jest przedstawiana przez NASK pod adresem www.dns.pl/deleted_domains.txt. Jeśli wyjątkowo zależy ci na określonej domenie, to możesz założyć na nią tzw. opcję. Oznacza to, że w przypadku jej wygaśnięcia będziesz mieć pierwszeństwo jej rejestracji. Koszt opcji to na ogół mniej niż 50 zł.

Istnieją także dedykowane narzędzia ułatwiające przejmowanie domen poprzez błyskawiczną rejestrację tuż po ich wygaśnięciu. W Polsce popularne są np. serwisy Dropped.pl lub PPD.pl. Koszt przechwycenia domeny w obu serwisach to 30 zł, płatne tylko w przypadku sukcesu. Jedyne sposoby obrony przed przejęciem domeny to jej regularne opłacanie oraz korzystanie z usług rejestratora godnego zaufania. Małe, nieznane i nierzetelne firmy mogą doprowadzić do nieopłacenia domeny, a nawet celowo przejąć atrakcyjny adres.

Zarabianie na domenach

Domeny: jak na nich zarobić

MeetDomainers to coroczne spotkanie osób z branży domenowej, kolejna edycja odbędzie się w tym roku.

Na rejestrowaniu domen można także zarobić. Prawdziwi internetowi potentaci posiadają do kilkudziesięciu tysięcy domen, które przynoszą zysk. Najprostszy sposób to kupno atrakcyjnej nazwy w celu dalszej odsprzedaży. Niektóre osoby kupują domeny odpowiadające nazwom znanych firm, a następnie próbują je odsprzedawać za duże kwoty (jest to tzw. cybersquatting). Niekiedy zapominają, że w przypadku zarejestrowanych znaków towarowych firma może przejąć domenę sądownie.

Inne domeny nie stoją przez ten czas puste. Dotyczy to przede wszystkim domen, które zostały przejęte lub istniały wcześniej, a internauci wciąż je odwiedzają. Wystarczy umieścić pod tym adresami reklamy. Można w tym celu skorzystać z z usługi parkingu domen, który automatycznie umieści reklamy na stronie. Przykładem tego rodzaju usługi jest NameDrive.

Tworzenie portfolio domen opiera się na rejestrowaniu nowych nazw lub ich odkupywaniu od poprzednich właścicieli. We wrześniu 2009 roku w Warszawie odbyło się spotkanie MeetDomainers na którym zebrało się wielu reprezentantów branży handlu domenami. Podczas konferencji miała także miejsce aukcja domen w trakcie której sprzedano wiele atrakcyjnych adresów. Na przykład domena gitary.pl została sprzedana za 15 tys. złotych, informatyka.pl za 30 tys. zł, a lekarze.pl za niebagatelną kwotę 135 tys. zł. Mniej atrakcyjne domeny nie osiągały takich cen. Dla przykładu domena turkey.pl została sprzedana za 3 tys. zł, a edukacja.eu osiągnęła cenę zaledwie 700 zł. Wiele domen nie otrzymało żadnych ofert (np. obligacje.pl lub hiphop.pl).

Początki bywają trudne

Rynek domen może wydawać się skomplikowany. Niezależnie od tego, czy myślisz poważnie o domenowym biznesie, czy po prostu chcesz posiadać domenę dla prywatnej lub firmowej strony WWW, musisz zdobyć niemałą porcję wiedzy. Dzięki temu nie dasz się oszukać, domenę zakupisz w atrakcyjnej cenie i nie stracisz jej przez własną nieuwagę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200