Co zrobić ze starym komputerem

Każdy użytkownik w końcu staje przed dylematem, co zrobić ze starym komputerem. Czy warto modernizować kilku-, kilkunastoletnią maszynę? A może bardziej opłacalny jest zakup nowego PC?

Jeśli decydujemy się na drugą z wymienionych opcji, pozostaje nam jeszcze stary komputer, który też trzeba jakoś zagospodarować. Los wysłużonego desktopa wcale nie jest przesądzony - stara maszyna może znaleźć całkiem przydatne zastosowania.

Stary komputer jako brama sieciowa

Brama (gateway) to punkt centralny, który łączy lokalną sieć komputerową z Internetem - dzięki niej nie potrzebujemy oddzielnego łącza internetowego do każdego komputera, a do jednego łącza możemy podpiąć całą sieć - domową, firmową, osiedlową, wedle potrzeb. Bramkę można przy okazji wykorzystać na kilka innych sposobów, w tym jako serwer wydruku, serwer plików, serwer DHCP czy zaporę sieciową.

Zobacz również:

  • Laptop, a może komputer stacjonarny? Jak wygląda rynek?
  • Recykling nowych technologii - jaki ma wpływ na środowisko?

Zobacz jak skonfigurować bramę sieciową na starym pececie.

Stary komputer jako maszyna testowa

Zawsze chciałeś wypróbować inny system operacyjny? Stary komputer może posłużyć jako dobra platforma do testów. Można w ten sposób sprawdzić możliwości Linuksa i na własnej skórze przekonać się, czy istotnie jest to system tak trudny w obsłudze, jak głosi popularny (i niezbyt adekwatny do rzeczywistości) pogląd.

Stary komputer w służbie nauki

Moc obliczeniową peceta można wprzęgnąć w wybrany, globalny projekt naukowy. Wybór jest naprawdę duży - tylko od ciebie zależy, czy zechcesz wziąć udział w badaniach nad nowotworami (Folding@Home), poszukiwaniem pozaziemskich cywilizacji (SETI@Home), łamaniem zaszyfrowanych wiadomości z czasów II wojny światowej (Enigma@home) bądź tworzeniem precyzyjnego modelu naszej galaktyki (MilkyWay@home).

Stary komputer a dobroczynność

Niepotrzebny sprzęt możesz też po prostu oddać. Zawsze znajdzie się ktoś - osoba lub organizacja - dla której przestarzała (w twoim mniemaniu) maszyna okaże się bardzo przydatnym narzędziem. Przykładowo wiele szkół nie dysponuje budżetami wystarczającymi do sfinansowania w pełni funkcjonalnych sal do lekcji informatyki. Komputery przyjmowane są również przez organizacje charytatywne, pośredniczące w przekazywaniu ich osobom potrzebującym.

Stary komputer na złom

Pamiętaj, że wielu producentów komputerów oferuje obecnie własne programy recyklingu. Często pobierają oni niewielkie opłaty za ponowne przetworzenie własnego sprzętu.

W wypadku nabycia nowego sprzętu sprzedawca zobowiązany jest do bezpłatnego przyjęcia od ciebie produktu zużytego (jeśli towar jest tego samego rodzaju i w tej samej ilości). Stary sprzęt można oddać bezpłatnie także w specjalnym punkcie, który powinien znajdować się w każdej gminie lub oddać spółce zajmującej się odbiorem i wywozem śmieci.

Zanim wyrzucisz stary lub zepsuty komputer skontaktuj się z firmą wywożącą odpady w twojej okolicy i dowiedz się o warunkach utylizacji niebezpiecznych materiałów.

Nie składuj starego sprzętu razem z innymi odpadkami (oznacza to także zakaz wyrzucania na śmietnik, nie mówiąc o pozostawianiu go w innych miejscach, np. w lesie).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200