"Co my tu mamy?"

Na koniec tygodnia - prosty w działaniu program z pakietu Windows Suport Tools, o nazwie windfiff. Służy on do porównywania zawartości różnych plików i katalogów.

Program uruchamiamy z wiersza poleceń. Można wpisać samą komendę windiff - wtedy wyświetli się okno programu, w którym wszelkich operacji można dokonywać za pomocą poleceń menu. Ten sam efekt uzyskamy wpisując windiff z odpowiednim parametrem bezpośrednio w wierszu poleceń. Przykładowo, jeśli chcesz porównać w trybie graficznym zawartość dwóch katalogów, wystarczy, że wybierzesz z menu File polecenie Compare Directories i wskażesz katalogi. W trybie tekstowym ta sama czynność wyglądałaby następująco:

windiff ścieżka_do_pierwszego folderu ścieżka_do_drugiego_folderu

Podobnie można porównać dwa pliki, przy czym w menu File w trybie graficznym trzeba wybrać polecenie Compare Files. Jednak w przypadku plików program określa jedynie, który z nich został utworzony później.

Za pomocą menu Edit można także dokonywać zmian w plikach. Otwierane są one w Notatniku, zatem jeśli chcemy edytować sformatowany dokument Worda, na ekranie zobaczymy wiele dziwnych "robaczków". Warto zatem zmieniać od czasu do czasu ustawienia Edytora (o ile oczywiście chcemy z niego korzystać za pośrednictwem programu windiff).

Polecamy lekturę Pomocy do programu, znajdziecie tam dalsze wskazówki, jak z niego korzystać.

Przypominamy, że pakiet narzędzi znajduje się na płycie instalacyjnej systemu Windows XP w katalogu \support\tools.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200