Cisco wirtualizuje pamięci masowe

Zaprezentowany przez Cisco podczas tegorocznych targów CEbit moduł SSM (Storage Services Module) wzbudził powszechne zainteresowanie wśród producentów pamięci masowych. Moduł (instalowany w przełącznikach SAN linii MDS 9000) może współpracować z różnymi macierzami i wirtualizować przechowywane w nich dane.

Cisco wirtualizuje pamięci masowe
Jak wiadomo, zadanie wirtualizowania danych może być wykonywane na trzy sposoby: przez serwer, przez urządzenie sieciowe (przełączniki) lub przez samą pamięć masową. Cisco wybrał to drugie rozwiązanie.

Istnieją dwa sposoby wykorzystania nowego modułu Cisco. W pierwszym przypadku wszystkie aplikacje wirtualizujące dane są instalowane na stałe w pamięci modułu. W drugim przypadku przełącznik wywołuje odpowiednie usługi wirtualizowania, które są świadczone przez inne urządzenia pracujące w sieci.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach

Pierwszy przypadek nie wymaga wyjaśnień - drugi wymaga kilku słów objaśnienia. Dostawcy rozwiązań realizując takie zadania jak replikowanie danych czy wykonywanie migawek kopii danych (snapshots), mogą wywoływać usługi rezydujące w pamięci przełącznika, zawiadując jednocześnie większością funkcji (logika biznesowa), które są świadczone przez macierz. Łączność z usługami świadczonymi przez moduł SSM zapewnia protokół Cisco noszący nazwę SANTap, który obsługuje dane wymieniane między przełącznikiem i różnymi macierzami.

Jednym z pierwszych produktów wspierających protokół SANTap jest urządzenie KBX5000 Data Replication (Kashya Inc.) Bez wsparcia tego protokołu, urządzenie musiałoby współpracować z agentami rezydującymi w pamięciach serwerów. Mając dostęp do usług świadczonych przez moduł SSM (dzięki protokołowi SANTap), urządzenie nie musi współpracować z serwerami i agentami. Innym producentem pamięci masowych, który przygotowuje wsparcie dla protokołu SANTap, jest Xiotech Corp.

Moduł SSM oferuje jeszcze jedną ważną usługę. Nosi ona nazwę SCSI-2 Extended Copy i pozwala szybko tworzyć zapasowe kopie danych w oparciu o przełącznik SAN, a nie o serwer. Kolejna usługa świadczona przez moduł nosi nazwę Fibre Channel Write Acceleration (możliwość zdalnego replikowania danych - w trybie synchronicznym - niezależnie od typu transportu WAN, np. światłowód, DWDM lub SONET).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200