Błyskawiczne hasła

Jak posłużyć się oknem linii poleceń do zarządzania kontami użytkowników w systemach Windows 2000 oraz XP?

W spartańskim poleceniu net tkwią liczne alternatywy kolorowego menu graficznego interfejsu Windows. Za najlepszy przykład z powodzeniem posłuży zarządzanie kontami użytkowników. Chyba żadne z innych narzędzi nie oferuje tak bezpośredniego dostępu do ich ustawień.

Gdy zechcemy np. zmienić swoje hasło logowania się w systemie, najszybciej dopniemy swego za pośrednictwem okna wiersza poleceń. Wpiszmy w nim polecenie:

net user %username% <hasło>

Zamiast zmiennej <hasło> podajemy nowe hasło. Jeśli w pobliżu znajduje się ktoś, kto mógłby zaglądać przez ramię, nie powinniśmy wpisywać hasła tak, aby było widoczne na ekranie. W tej sytuacji wprowadźmy polecenie:

net user %username% *

Na ekranie pojawi się nowy wiersz z prośbą o wpisanie nowego hasła. Zamiast wprowadzanych liter, cyfr czy znaków specjalnych będą wyświetlane tylko gwiazdki.

Zobacz również:

  • Windows 11 mniej popularny od Windowsa XP

Największe korzyści polecenie net przynosi w środowisku Windows XP Home Edition. Ten system przyporządkowuje domyślnie kontu administratora puste hasło. Oznacza to, że logowanie w systemie jest możliwe po naciśnięciu klawisza [Enter] - wcale nie trzeba wpisywać hasła. Ze względów bezpieczeństwa warto jak najprędzej usunąć to niedociągnięcie. Tymczasem konto administratora jest widoczne tylko w trybie awaryjnym. Korzystając z polecenia:

net user administrator *

Zdefiniujemy nowe hasło bez przechodzenia do trybu awaryjnego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200