10 niezbędnych skrótów w Windows 7

Błyskawiczne uruchamianie ulubionych aplikacji, obsługa dodatkowych wyświetlaczy, natychmiastowe wyszukiwanie z menu start czy włączanie i wyłączanie przezroczystości okien - to tylko niektóre z możliwości wykorzystania skrótów klawiaturowych, jakie daje Windows 7. Prezentujemy zestawienie 10 rozwiązań, które znacznie ułatwiają pracę z nowym systemem Microsoftu.

Windows 7 może okazać się najbardziej przyjaznym pod względem wykorzystania możliwości skrótów klawiaturowych systemem operacyjnym w historii. Użytkownik może w środowisku siódemki wykorzystywać możliwości klawiatury by błyskawicznie uruchamiać swoje ulubione aplikacje, włączać dodatkowe wyświetlacze i dokonywać wielu innych operacji. Proponujemy 10 skrótów, które - raz dobrze przyswojone - przez najbliższe miesiące przyspieszą i ułatwią Wam pracę z Windows 7. Uwaga - to uzależnia!

Szybkie wyszukiwanie poprzez menu start

Na początek porada znana już z systemu Windows Vista. Zamiast klikać w menu start i następnie w interesujący nas skrót do aplikacji, dokumentu bądź materiału multimedialnego, wystarczy nacisnąć na klawiaturze klawisz "Windows" (Win) i potem nawigować za pomocą pierwszych liter poszukiwanego materiału. Po znalezieniu celu (możemy pomóc sobie strzałkami) wystarczy kliknąć Enter. Voila! Po co używać myszki?

Minimalizacja wielu okien jednocześnie: Win + Home

Kombinacja klawiszy Win + Home umożliwia w Windows 7 minimalizację wszystkich - za wyjątkiem aktualnie używanego - okien do dolnego paska zadań. Po ponownym wciśnięciu kombinacji Win + Home przywraca się okna do wcześniejszego stanu. Dzięki temu nie trzeba klikać ikonki "minimalizuj' przy każdym oknie z osobna. Szybkie i przyjemne.

Spraw by Windows był przezroczysty: Win + Spacja

Kombinacja klawiszy Win + Spacja jest odpowiednikiem narzędzia znajdującego się po prawej stronie dolnego paska zadań, w strefie zasobnika systemowego (system tray, systray). Dzięki niej wszystkie aktywne okna Windows stają się przezroczyste do momentu zwolnienia klawisza Win. To świetne rozwiązanie, które umożliwia m.in. chwilową dezaktywację okien, uruchomienie interesującego nas programu z pulpitu i ponowną aktywację okien. Dzięki temu nie ma potrzeby w ogóle minimalizować otwartych okien.

Szybkie uruchamianie aplikacji z paska zadań (1-9)

Od dłuższego czasu wiadomo już, że Windows 7 umożliwi bardzo szybkie uruchamianie najczęściej używanych aplikacji z poziomu paska zadań. Czy wiesz jednak, że system automatycznie numeruje te programy i umożliwia ich uruchomienie krótkim skrótem klawiszy? Za pomocą kombinacji Win + (cyfra od 1 do 9) możesz uruchomić dowolny z programów wymienionych na liście (1 to aplikacja najbliżej paska Start, 9 - najdalej).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200