iSCSI prawie gotowe

Po dwóch latach organizacja Storage Network Industry Association (SNIA) ogłosiła dostępność specyfikacji standardu iSCSI. Choć wciąż jest to tylko tzw. draft, to wiadomo, że producenci pamięci masowych nie zaproponowali żadnych istotnych poprawek i prawdopodobnie w najbliższych dniach zostanie opublikowana oficjalna wersja iSCSI.

Nowy protokół umożliwia budowę systemów pamięci masowych SAN (Storage Area Network) przy zastosowaniu matryc dysków SCSI i sieci Ethernet (protokół TCP/IP). Największą zaletą iSCSI jest możliwość tworzenia rozległych systemów SAN przy wykorzystaniu typowych elementów sieciowych, co ma ułatwić ich implementację i zmniejszyć cenę w porównaniu z rozwiązaniami np. typu Fibre Channel.

Specyfikacja iSCSI określa standardowy sposób transformacji równoległych poleceń SCSI na format TCP/IP i na odwrót. Może to być realizowane zarówno sprzętowo, jak i programowo. Pamięci masowe iSCSI oferuje już kilku mniej znanych producentów (IBM do niedawna oferował IP Storage 200i). Hitachi zapowiada wsparcie tego standardu w matrycach Freedom Lighting 9900, a Hewlett-Packard i EMC zapowiadają wprowadzenie produktów iSCSI za kilka miesięcy.


TOP 200