iSCSI na fali

Gładko, ale nie od razu

Największym problemem jest obecnie zarządzanie pamięciami iSCSI w środowiskach heterogenicznych - dostępne narzędzia administracyjne jeszcze nie oferują pełnego wsparcia dla iSCSI. Rozwój oprogramowania pozostał w tyle za ofertą producentów sprzętu, a standardy, takie jak SMI-S (Storage Management Interface Specification) przygotowywane przez organizację SNIA, wciąż czekają na publikację ostatecznej wersji. Tego typu wątpliwości z biegiem czasu znikną - być może jeszcze w tym roku, a najpóźniej w przyszłym. Głównym argumentem za wdrożeniem iSCSI pozostaje cena, oscylująca na poziomie ok. 3 USD/GB.

Doświadczeni użytkownicy zwracają uwagę, że wdrożenie sieci SAN opartej na iSCSI może być nieco trudniejsze, niż w założeniach teoretycznych. Przykładowo, raczej wątpliwe jest, by ruch iSCSI można było przesyłać tą samą siecią, którą wykorzystują użytkownicy do komunikacji z aplikacjami. Najprostszy, a jednocześnie najbardziej popularny scenariusz to wdrożenie iSCSI jedynie w segmencie serwerowym - z wydzielonym okablowaniem, a najlepiej także z dedykowanymi przełącznikami.

Za tym, by była to oddzielna sieć, nawet jeśli korzysta z tej samej technologii, co sieć LAN, przemawia wiele. Wydzielenie dedykowanej sieci w okablowaniu strukturalnym nie powinno być problemem - o ile instalacja nie jest zbyt rozproszona. W sieciach Fast Ethernet nie ma obecnie zbyt wiele zapasu pasma, zaś przejście na Gigabit Ethernet w całej sieci nie wydaje się rozsądne, jeśli miało by być dokonane tylko z powodu iSCSI. Chyba że miałoby to służyć specyficznemu sposobowi wykorzystania, np. rezygnacji z lokalnych dysków twardych w komputerach na rzecz dysków sieciowych dostępnych przez iSCSI.

W przypadku sieci WAN warto rozważyć zakup oddzielnego łącza. Alternatywą będzie zakup routera zdolnego do efektywnego zarządzania transmisją pakietów o bardzo różnych parametrach. Jeśli po tym samym łączu działać ma telefonia IP, w praktyce może się okazać, że gra jest niewarta świeczki, ponieważ ani telefonia, ani transmisja danych blokowych nie będą działać, tak jak się tego oczekuje. Wydzielenie fizyczne to sposób na uniknięcie kłopotów wynikających z faktu, że iSCSI wymaga stałych adresów IP, co w sieciach LAN jest obecnie rzadko praktykowane.

Oddzielne przełączniki dla iSCSI pozwolą oddzielnie aktualizować i rekonfigurować tę sieć, bez dokonywania zmian w sieci LAN - i na odwrót. Chodzi także o to, by problemy sieci LAN, jak awarie czy infekcje wirusowe, nie przenosiły się do sieci SAN. Bezpieczeństwo wydaje się szczególnie ważne, ponieważ iSCSI niesie surowe dane blokowe, a nie pliki, które mają własny system kontroli uprawnień. Przesyłanie iSCSI w sieci LAN wymagałoby zastosowania tunelowania po IPsec, co nie wydaje się rozsądne z punktu widzenia niezawodności dostępu do danych.

W sieci WAN tunelowanie będzie koniecznością, ale traktując iSCSI jedynie jako technologię do replikacji punkt-punkt, zwłaszcza różnicowej synchronizacji, konsekwencje nie będą aż tak uciążliwe.

iSCSI na szybkiej ścieżce

Według IDC, obroty dostawców związane ze sprzedażą systemów pamięci masowych iSCSI wzrosły w IV kw. 2004 r. aż o 32% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, podczas gdy cały rynek SAN i NAS wzrósł tylko o 11,6%, ale za to do rekordowego poziomu - ponad 2,4 mld USD. Pod względem wartości sprzedaży pamięci wyposażonych w interfejsy iSCSI liderem rynku jest Network Appliance z 39,9% udziałem, a drugie miejsce ma EMC (25,6%). Oprócz tego warto zauważyć, że w 2004 r. obroty w segmencie pamięci iSCSI przekroczyły barierę 100 mln USD.

Nowe produkty iSCSI

EMC wprowadziła ostatnio Celerra NSX - modułowe bramki iSCSI umożliwiające podłączenie pamięci Symmetrix lub Clariion bezpośrednio do sieci Ethernet. Celerra NSX mają maksymalną wydajność ponad 300 tys. operacji I/O na sekundę i mogą obsłużyć do 112 TB pamięci. Wcześniej, w lutym br., EMC zaprezentowała macierze Clariion AX100i, CX300i oraz CX500i o pojemnościach 3-35 TB wyposażone w interfejsy iSCSI.

Urządzenia EMC obsługujące iSCSI mają budowę wzorowaną na modelach AX100, CX300 i CX500 z interfejsami Fibre Channel, a ich ceny zaczynają się od 5000 USD. Wersje wyposażone w interfejsy iSCSI mają jednak ok. dwukrotnie mniejszą przepustowość w porównaniu do analogicznych modeli Fibre Channel. Macierze EMC Clariion z interfejsami iSCSI są sprzedawane również przez Della.

IBM i Network Appliance podpisały porozumienie, w ramach którego od III kw. br. IBM będzie pod swoją marką oferować serwery plików z interfejsem iSCSI i oprogramowanie Network Appliance. IBM zapowiedział, że obsługę rozwiązań Network Appliance wprowadzi do pakietu Tivoli Storage Manager.

Decru oferuje szyfratory DataFort i-Series przystosowane do współpracy z pamięciami masowymi iSCSI. DataFort umożliwiają szyfrowanie w czasie rzeczywistym informacji zapisywanych w bazach danych lub przesyłanych w sieci. Katalogowe ceny DataFort i-Series zaczynają się od ok. 10 000 USD.

LSI Logic zaprezentowała 8-portowe adaptery MegaRAID SATA, które wraz z oprogramowaniem iSCSI PyX Technologies umożliwiają podłączanie dowolnych pamięci masowych z dyskami SATA do sieci Ethernet.

Alacritech wprowadziła do oferty osiem nowych modeli akceleratorów TOE (TCP/IP Offload Engine) SEN2000 TNIC przystosowanych do obsługi pamięci iSCSI i wyposażonych w złącza Gigabit Ethernet. SEN2000 są interfejsami sieciowymi zawierającymi procesor, pamięć oraz oprogramowanie do przetwarzania protokołu TCP/IP i odciążają w ten sposób serwer od obsługi protokołu TCP/IP.

Dostępne są modele kart wyposażonych w złącza PCI-X lub PCI Express i zawierające od jednego do czterech interfejsów Gigabit Ethernet. Wieloportowe modele SEN2000 umożliwiają agregację kanałów transmisji i tworzenie odpornego na awarie systemu transmisji danych. Katalogowe ceny kart zaczynają się od ok. 1 tys. USD.


TOP 200