iPhone za 350 zł

Telefon Apple będzie można nabyć za równowartość 99 euro. Jednak promocyjna cena jest ograniczona czasowo, dostępna w najdroższym planie taryfowym i dotyczy tylko abonentów niemieckiej sieci T-Mobile. Czy to początek subsydiowania zakupu iPhone`a przez operatorów?

Od 7 kwietnia do 30 czerwca subsydiowane będą wyłącznie iPhone`y wyposażone w 8GB pamięci. Ostateczna cena zakupu telefonu Apple będzie uzależniona od wybranego planu taryfowego. Za równowartość ok. 350 zł można zakupić iPhone`a tylko przy wyborze najdroższej taryfy, z którą wiąże się miesięczna opłata abonamentowa w wysokości 89 euro. W przypadku najtańszej taryfy (29 euro miesięcznie) taki sam model telefonu Apple można nabyć za ok. 860 zł (249 euro).

Cena modelu wyposażonego w 16GB pamięci nie uległa zmianie - nadal wynosi ok. 1730 zł (499 euro). T-Mobile jest wyłącznym dystrybutorem telefonu Apple w Niemczech. Sprzedawane urządzenia są jednak pozbawione blokady karty SIM (tzw. simlocka). W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi większość używanych w Polsce iPhone'ów, model z 8GB pamięci można nabyć za 399 USD (ok. 900 zł), w Europie ten sam model kosztuje też 399, ale euro.

Zobacz również:

  • 7-dniowy lockdown w Chinach - dla Apple to nie najlepszy termin
  • Chiński start-up YMTC pokazał 232-warstwowy chip
  • Cyberbezpieczeństwo dla firmy przyszłości

Według analityków stosunkowo niewielka sprzedaż iPhone`a w Europie była spowodowana właśnie zbyt wysoką ceną urządzenia w porównaniu do rozwiązań konkurencyjnych firm. Po podpisaniu stosownej umowy większość nowych telefonów innych producentów można było kupić po niższej cenie. "Nowa oferta może oznaczać, że T-Mobile szykuje się do wprowadzenia nowego modelu na rynek" - uważa Ben Wood, analityk firmy CCS Insight. Spekulacje na temat funkcjonalności odświeżonego iPhone`a pojawiają się od dawna.

Przedstawiciele niemieckiego operatora niechętnie komentują akcję promocyjną. "Nie ma nic dziwnego w tym, że telefony dostępne w sprzedaży od prawie pół roku oferujemy klientom po niższych cenach" - mówią przedstawiciele T-Mobile. Rzeczywiście, większość operatorów oferuje swoim klientom subsydiowane telefony. Jednak w wielu przypadkach wiąże się to z planami wprowadzenia do oferty nowszych modeli aparatów. Najprawdopodobniej T-Mobile będzie jednym z pierwszych, którzy zaoferują abonentom nowy model iPhone`a. Jednak w tej kwestii rzecznik niemieckiego operatora odmówił komentarza.

iPhone wszedł na rynek amerykański w czerwcu zeszłego roku. Do oferty europejskich operatorów trafił w listopadzie 2007 roku. Poza niemieckim T-Mobile telefony Apple są sprzedawane m.in. we Francji przez koncern Orange oraz w Wielkiej Brytanii przez O2. Możliwe, że również te dwa koncerny telekomunikacyjne zdecydują się wprowadzić podobne oferty promocyjne. W ciągu pierwszego pół roku obecności na rynku nabywców znalazło ok. 4 mln iPhone`ów. Apple zamierza do końca tego roku zwiększyć tą liczbę co najmniej do 10 mln.

Więcej o iPhone`ie:

iPhone: użytkownicy bardzo zadowoleni

iPhone bardziej przydatny w biznesie

Microsoft przygotuje oprogramowanie dla iPhone'a

Będzie Java dla iPhone`a

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200