iPhone świętuje dziś swoje 16 urodziny

iPhone to produkt, który zrewolucjonizował rynek nowych technologii oraz zapewnił niesamowity wzrost dla firmy Apple, która jest jedną z najdroższych firm technologicznych. Aż trudno w to uwierzyć, że najpopularniejszy smartfon świata ma już 16 lat

Dokładnie 16 lat temu na wydarzeniu MacWorld Expo w San Francisco Steve Jobs - ówczesny CEO firmy Apple zaprezentował światu pierwszego smartfona z rodziny iPhone. Wychodząc na scenę Jobs powiedział, że zaprezentuje trzy urządzenia - iPoda z szerokokątnym ekranem dotykowym, rewolucyjny telefon komórkowy oraz komunikator internetowy. W rzeczywistości cechy tych urządzeń zostały połączone, czego wynikiem był smartfon iPhone pierwszej generacji - popularnie nazywany iPhone'm 2G ze względu na brak obsługi łączności z siecią 3G.

iPhone 2G
Źródło: macworld.com

iPhone 2G

Źródło: macworld.com

Pierwszy iPhone zadebiutował z systemem operacyjnym iPhone OS 1.0 opartym na Mac OS X. Telefon nie posiadał łączności 3G, nawigacji GPS oraz możliwości nagrywania filmów wideo. Zabrakło również popularnego sklepu z aplikacjami App Store, który zadebiutował w 2008 roku razem z modelem 3G. Początkowo iPhone nie pozwalał na zmianę tapety, ani modyfikację kafelków na ekranie domowym.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników

Pomimo wielu początkowych braków iPhone szybko stał się najpopularniejszym smartfonem na rynku. iPhone 2G trafił do sprzedaży w czerwcu 2007 roku i był sprzedawany na wyłączność przez operatora AT&T w dwuletnim kontrakcie. Dopiero model 3G pojawił się w innych krajach - w tym w Polsce.

We wrześniu 2022 roku firma Apple zaprezentowała już szesnastą generację smartfonów iPhone. Na rynku pojawiły się modele iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max.

Od momentu debiutu iPhone'a 2G w 2007 roku firma Apple wprowadziła na rynek łącznie 36 modeli iPhone'a.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200