iPhone 3G: pierwszy milion sprzedano w weekend

Koncern Apple poinformował, że w ciągu trzech pierwszych dni sprzedaży iPhone`a 3G nabywców znalazło ponad milion egzemplarzy nowego telefonu. Dla porównania milionowy egzemplarz starszego modelu sprzedano dopiero po 74 dniach.

iPhone 3G trafił do sklepów w 21 krajach w zeszły piątek (11 lipca). Milionowy telefon sprzedano już w poniedziałek 14 lipca. Telefon można już oficjalnie kupić m.in. w Australii, Belgii, Niemczech, Irlandii, Szwajcarii i Szwecji. Jutro (17 lipca) iPhone 3G trafi do sklepów we Francji. Docelowo telefon ma być oficjalnie sprzedawany w ponad 70 krajach. Na polskim rynku urządzenie będzie dostępne jeszcze w tym roku w sieciach Orange i Era. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli Orange będzie to najprawdopodobniej trzeci kwartał br. Nie wiadomo również ile nowy iPhone będzie kosztował. W Stanach Zjednoczonych urządzenie kosztuje 199 USD lub 299 USD odpowiednio za wersję z 8 i 16 GB pamięci. Operatorzy za zakup jednego telefonu płacą zaś kwotę prawie dwukrotnie wyższą. Tymczasem według szacunków firmy iSuppli koszt wyprodukowania tańszej wersji iPhone`a 3G wynosi ok. 173 USD.

Analitycy określają popularność nowego iPhone`a mianem "spektakularnej". Rozszerzenie możliwości starszego modelu telefonu Apple m.in. o obsługę sieci komórkowych 3G, moduł GPS i usprawnione oprogramowanie oraz uruchomienie oficjalnych kanałów dystrybucji w kilkudziesięciu krajach, może w znacznym stopniu podnieść i tak niemałe przychodu firmy. Jednocześnie realne stało się nie tylko osiągnięcie, ale i przekroczenie ustalonego nieco ponad rok temu planu sprzedaży telefonów Apple na poziomie 10 mln sztuk do końca 2008 roku. Do stycznia 2008 r. Apple sprzedał ok. 4 mln iPhone'ów pierwszej generacji.

Zobacz również:

  • Prywatność w Apple powoduje straty finansowe dla wielu małych biznesów
  • 7-dniowy lockdown w Chinach - dla Apple to nie najlepszy termin

Z opublikowanego oświadczenia władz Apple wynika również, że pomimo problemów z serwerami aktywacyjnymi w ciągu kilku pierwszych dni użytkownicy nowego iPhone`a pobrali ponad 10 milionów aplikacji z serwisu App Store. Obecnie na witrynach Apple dostępne jest ok. 800 aplikacji, w tym ok. 200 darmowych. Pozostałe kosztują zwykle mniej niż 10 USD. Pod koniec czerwca przedstawiciele koncernu poinformowali, że za pośrednictwem sklepu iTunes Music Store sprzedano ponad 5 mld utworów muzycznych.

Więcej na temat nowego telefonu Apple:

iPhone 3G - "najważniejsze zalety można wymienić jednym zdaniem"

iPhone 2.0 złamany

iPhone 3G: premiera za 2 dni, a kolejki już się tworzą

Koniec spekulacji: nadchodzi iPhone 3G

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200