iPad zapewni dostęp do mocy superkomputerów?

Naukowcy z Rutgers University (New Jersey; USA) proponują rozwiązanie pozwalające oferowanie supercomputingu jako usługi, którą użytkownik może kontrolować za pomocą tabletu iPad (Apple). Zgodnie z zapowiedziami system będzie gotowy jako komercyjna usługa już w czwartym kwartale br.

CometCloud pozwoli na dostęp do superkomputerów z tabletów

Polecamy:

Zobacz też:

Zdaniem naukowców usługa zrewolucjonizuje sposób w jaki użytkownicy korzystają z superkomputerów. B ędzie ona np. w stanie automatycznie określać, jakie zasoby wchodzące w skład superkomputerów są niezbędne do tego, aby zlecone przez użytkownika zadanie mogło być wykonane. Zarządzanie zasoami będzie przy tym mogło być realizowane dynamicznie - w trakcie wykonywania zadania.

Dostęp do superkomputerów zlokalizowanych w dowolnym miejscu na świecie będzie realizowany za pośrednictwem tabletu oraz chmury. Sercem rozwiązania jest oprogramowanie noszące nazwę CometCloud, które integruje w trybie "on-the-fly" zasoby superkomputerów pracujące w różnych centrach danych i chmurach (prywatnych oraz publicznych). Rozwiązanie pracuje w pełni automatycznie. Wszystkie zadania związane z komunikowaniem się z superkomputerami realizuje specjalna aplikacja instalowana w pamięci tabletu. Użytkownik jedynie zleca wykonanie zadania, zaś resztę wykonuje tablet, chmura oraz superkomputery.

Zobacz również:

  • Poprawki błędów od Apple - iOS/iPadOS i visionOS zaktualizowane
  • Nadchodzą nowe tablety od Apple

Profesor Manish Parashar (stojący na czele naukowców z Rutgers University) zademonstrował niedawno na zorganizowanej przez IEEE konferencji (razem z naukowcami pracującymi w IBM i w University of Texas at Austin) możliwości opracowanej przez siebie technologii. Podczas pokazu zainstalowana w pamięci tabletu aplikacja komunikowała się z superkomputerami IBM pracującymi w dwóch centrach danych. Pierwsze znajdowały się w USA (w stanie Nowy Jork), a drugie w Arabii Saudyjskiej.

Gdy podczas pokazu użytkownicy zażyczyli sobie, aby zlecone przez nich zadanie było wykonane szybciej, aplikacja rezydująca w pamięci tabletu zarezerwowała od razu automatycznie więcej zasobów. Posługując się tą samą metodą użytkownicy mogą np. zwiększyć dokładność obliczeń czy definiować inne wymagania. W pokazie wykorzystano superkomputery IBM, twórcy rozwiązania zapewniają jednak, że mogą to być dowolne superkomputery, w pamięci których zostaną wcześniej zainstalowane interfejsy API obsługujące nową technologię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200