iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?

Apple od kilku lat pozycjonuje iPada jako zamiennik dla komputera przenośnego. Czy iPad jest w stanie zastąpić komputer przenośny w zastosowaniach biznesowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

iPad bez wątpienia jest najpopularniejszym tabletem świata. Firma Apple jako jeden z niewielu graczy na rynku potrafi sporo zarobić na sprzedaży tego typu urządzeń. Na przestrzeni ostatnich lat rodzina tabletów z logo nadgryzionego jabłka znacząco się powiększyła. W 2012 roku do gamy modelowej dołączył model mini z ekranem 7,9-cala (ostatnia generacja 8,3-cala), nieco później - w 2013 roku - zadebiutował iPad Air, a w 2015 roku portfolio powiększyło się o topowe modele z dopiskiem Pro w nazwie.

iPad Pro z piórem Apple Pencil oraz klawiaturą Smart Keyboard
Źródło: Ernest Ojeh / Unsplash

iPad Pro z piórem Apple Pencil oraz klawiaturą Smart Keyboard

Źródło: Ernest Ojeh / Unsplash

Apple od kilku lat podkreśla, że iPad może być zamiennikiem dla komputera przenośnego. Najwięcej tego typu stwierdzeń znajdziemy w materiałach marketingowych dotyczących bazowego iPada, który ma być świetnym zamiennikiem dla tanich komputerów z Windowsem oraz Chromebooków. Cena tego modelu startuje z poziomu 1599 zł za model z 64 GB wbudowanej pamięci masowej.

Zobacz również:

  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • Niespodziewana funkcja bezpieczeństwa w nowym iPadzie Pro
  • Duże zmiany w linii produktowej iPadów po majowej premierze
Podstawowy model iPada
Źródło: apple.com

Podstawowy model iPada

Źródło: apple.com

Gigant z Cupertino w 2019 roku zdecydował się wprowadzić na rynek "nowy" system operacyjny iPadOS, aby odróżnić iPada od iPhone'a. W praktyce tablety Apple nadal korzystają z iOS, ale posiadają inną nakładkę graficzną oraz dodatkowe funkcje pozwalające lepiej wykorzystać potencjał większego ekranu, który może mierzyć od 7,9-cala (starsze modele mini), aż do 12,9-cala (topowe konfiguracje iPada Pro). Granica pomiędzy tabletami Apple, a komputerami z rodziny MacBook zmniejszyła się jeszcze bardziej w 2021 roku, kiedy to iPad Pro otrzymał procesor Apple M1. To układ, który doskonale znamy z MacBooka Air oraz MacBooka Pro. Przy okazji tej aktualizacji iPad Pro otrzymał złącze Thunderbolt 4 oraz nawet do 16 GB (w podstawowych wariantach 8 GB) pamięci operacyjnej, a wśród akcesoriów znajdziemy dedykowaną klawiaturę z gładzikiem, która sprawia, że iPad wygląda niemalże jak MacBook.

Czy iPad to urządzenie, które jest w stanie zastąpić komputer przenośny w zastosowaniach biznesowych?

Apple łata nieoczywiste luki w swoim ekosystemie

Jeszcze kilka lat temu iPad był niczym innym, jak przerośniętym smartfonem z mnóstwem ograniczeń. Gigant z Cupertino poświęcił wiele czasu oraz złamał wiele przyrzeczeń Steve'a Jobsa (założyciela i poprzedniego CEO Apple), aby iPad był urządzeniem, jakie znamy w chwili obecnej.

Apple pomimo sprzeciwu Steve'a Jobs'a wprowadziło na rynek aktywny stylus Apple Pencil, który pozwala zamienić tablety iPad w użyteczne narzędzie dla grafików. Gigant z Cupertino zaoferował również przeglądarkę plików, złącze USB Typu C umożliwiające przesyłanie danych z innych urządzeń oraz zaimplementował obsługę zewnętrznych myszek/gładzików w systemie iPadOS. Należy również wspomnieć o funkcji Split View, która pozwala korzystać z dwóch aplikacji w tym samym czasie.

Aplikacje pracujące w trybie Split View
Źródło: apple.com

Aplikacje pracujące w trybie Split View

Źródło: apple.com

Wyżej wymienione funkcjonalności zbliżają iPada do klasycznego komputera przenośnego, ale niestety tablet nadal jest zaledwie tabletem. Względem macOS tracimy możliwość wygodnego zarządzania wieloma oknami oraz dostęp do zaawansowanych aplikacji napisanych z myślą o komputera przenośnych. Z drugiej strony iPad coraz bardziej zmniejsza różnicę tablet-komputer, co szczególnie widać po ostatniej aktualizacji iPada Pro.

Głównym problemem nadal jest oprogramowanie

Apple robi, co w jego mocy, aby zatuszować fakt, że iPadOS wywodzi się z systemu operacyjnego napisanego z myślą o smartfonach. Niestety jest to widoczne niemalże na każdym kroku. iPadOS z biznesowego punku widzenia nadal jest największą wadą tabletów iPad. Wielozadaniowość kuleje, obsługa myszy jest zauważalnie gorsza od tej znanej z macOS, a aplikacje nie oferują części funkcji, które znajdziemy w odpowiednikach na macOS/Windows/Linux.

Warto dodać również, że iPad pomimo sporej mocy obliczeniowej w dalszym ciągu nie radzi sobie z wyświetlaniem interfejsu na więcej, niż jednym ekranie, co automatycznie eliminuje jego wykorzystanie u wielu pracowników. Tablety od Apple mogą duplikować ekran z wykorzystaniem AirPlay lub złącza Lightning/USB-C/Thunderbolt, ale nie ma możliwości rozszerzenia ekranu, a obsługiwane rozdzielczości i proporcje są mocno ograniczone do zdefiniowanych przez Apple. Tablety nie radzą sobie również z obsługą ekranów o innych proporcjach, niż ten wbudowany w tablet.

iPadOS 15
Źródło: apple.com

iPadOS 15

Źródło: apple.com

Firma Apple zunifikowała już warstwę sprzętową. To samo powinno stać się z oprogramowaniem. Gigant z Cupertino wielokrotnie podkreślał, że macOS nie otrzyma wsparcia dla ekranów dotykowych. Niestety jeżeli tak się nie stanie, iPad nadal pozostanie drogim dodatkiem, który udaje zamiennik dla pełnoprawnego komputera przenośnego, ale w praktyce jest przerośniętym smartfonem z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Jest jednak kilka zastosowań, w których iPad może zastąpić komputer. W branżach kreatywnych tablet może być dobrą alternatywą dla znacznie większego, cięższego i droższego w zakupie laptopa.

Apple nie wie co zrobić z iPadem?

Producent chce, aby iPad zastąpił komputery przenośne, ale z drugiej strony posiada w ofercie wiele znacznie droższych laptopów, które stanowią stabilne źródło dochodów. W finalnym rozrachunku iPad jest pomiędzy młotem, a kowadłem. Apple zrobiło z niego kolejny element większej całości - ekosystemu, a sam tablet bez elementów dodatkowych takich jak komputer przenośny MacBook czy smartfon iPhone jest niezbyt użytecznym i drogim gadżetem.

Apple stworzyło urządzenie dedykowane do bardzo wąskiego grona odbiorców, którzy wykorzystują je do z góry określonych zastosowań.

iPad Pro 11 oraz MacBook Air 13
Źródło: apple.com

iPad Pro 11 oraz MacBook Air 13

Źródło: apple.com

iPad to świetny dodatek do komputera, ale nie zastąpi go w zastosowaniach biznesowych

iPad to świetnie uzupełnienie laptopa. Pozwoli wygodnie przeglądać dokumenty podczas podróży. Może stać się również dodatkowym monitorem do iPada. Ze względu na niewielkie wymiary oraz wytrzymałą baterie nie zajmie wiele miejsca, a w drodze korzysta się z niego znacznie wygodniej, niż z komputera przenośnego. Dodatkowym atutem iPada jest spory ekran o wysokiej jakości, który możemy wykorzystać do zastosowań mniej biznesowych i zrelaksować się po godzinach oglądając seriale lub grając w gry, których w App Store nie brakuje.

W wybranych zastosowaniach iPad sprawdzi się zauważalnie lepiej od komputera przenośnego. Możliwości tabletu docenią w szczególności graficy, którzy skorzystają z pióra Apple Pencil, a także architekci oraz pracownicy z branży budowlano-remontowe. Skaner LiDAR zamontowany na pleckach iPada otwiera dla nich zupełnie nowe możliwości i znacząco ułatwia codzienną pracę.

iPad Pro 11 oraz iPad Pro 12,9
Źródło: Daniel Romero / Unsplash

iPad Pro 11 oraz iPad Pro 12,9

Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Niestety w ogólnym rozrachunku iPad nie jest uniwersalnym rozwiązaniem, które zastąpi komputer przenośny. Pomimo starań firmy Apple, tablety z rodziny iPad nadal mają zbyt dużo wad, które wykluczają je z profesjonalnego zastosowania. Sytuacja zmieni się, jeżeli Apple zdecyduje się wprowadzić na rynek iPada Pro pracującego pod kontrolą macOS. Technicznie jest to już możliwe dzięki zunifikowanej platformie sprzętowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200