iPad 2.0 - kolejne fakty i plotki

Nadchodząca premiera iPada 2.0, następcy obecnie królującego tabletu, od miesięcy elektryzuje fanów. Przedstawiciele producenta, firmy Apple, zapewniają, że ich nowe urządzenie będzie lepsze pod każdym względem.

Od jakiegoś czasu trwają spekulacje na temat możliwości iPada 2. Ostatnie plotki sugerują, że od swojego starszego brata będzie się różnił wyglądem, sporo mocniejszym procesorem, 3-megapikselową kamerą

czy ulepszonym wyświetlaczem.

iPad 2 od 11 marca w sprzedaży! Więcej: Apple iPad 2 - nowy król tabletów.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice

Procesor

Choć nie są to jeszcze potwierdzone informacje, to eksperci sugerują, że mózgiem nowego tabletu Apple zostanie dwurdzeniowy procesor 1.2 GHz Cortex A9.

Procesorem graficznym zostanie jednostka Imagination Technologies: POWERVR SGX543 GPU współpracuje z technologią OpenCL, co oznacza, że może wspierać zarówno grafikę jak i główny CPU, w zależności od tego co jest w danej chwili bardziej istotne.

Do tego wszystkiego w urządzeniu znajdzie się 512 MB pamięci RAM - to dwa razy więcej niż w pierwszym iPadzie. Częstotliwość taktowania wyniesie 1 066 MHz, czyli nieco więcej niż w iPhonie 4 (800 MHz).

Wiemy już, że dostawcą procesorów będzie Samsung, który połowę swojej produkcji dla rynku Mobile, przeznaczy właśnie dla firmy Apple.

Kamery i wyświetlacz

Zgodnie z najnowszymi trendami iPad 2 zostanie wyposażony w dwie kamery. Pierwsza z nich, o niższej rozdzielczości, jest umieszczona na froncie. Druga kamera jest oczywiście z tyłu i dysponuje nieco większą rozdzielczością - 3 Mpix. Trzeba przyznać, że nie jest to niestety wartość zbyt wysoka i z pewnością wiele osób liczyło na lepszy aparat.

Wyświetlacz iPada 2 ma mieć takie same wymiary jak jego pierwowzór, ale waga zostanie obniżona o 10 gramów, a grubość zmniejszy się o jeden milimetr. Przekątna i rozdzielczość pozostaną bez zmian. Istotną nowością będzie bez wątpienia powłoka anty-refleksyjna, która ułatwi korzystanie z urządzenia na zewnątrz.

Akcelerometr i żyroskop

iPad 2.0 - kolejne fakty i plotki

iPad 2 to jeden z najbardziej oczekiwanych tabletów tego roku

Te dwie rzeczy mają ulec sporym zmianom. Przede wszystkim możemy się spodziewać żyroskopu działającego w trzech osiach (podobnie jak ma to miejsce w iPhonie 4). Inne zmiany wydają się być raczej melodią przyszłości: Apple pracuje nad rozpoznawaniem ruchów użytkownika za pomocą kamery wbudowanej w urządzenie.

Sama idea przypomina trochę Kinecta i kultową scenę z filmu "Raport Mniejszości", w którym Tom Cruise za pomocą samych rąk korzysta z komputerowego interfejsu. Jednak to, które z tych rzeczy zobaczymy w ostatecznej wersji urządzenia jest wielką niewiadomą.

iPad 2 od 25 marca w Polsce! Więcej: Polska premiera Apple iPad 2 - już wiemy kiedy!.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200