iOS i Android najciekawsze z punktu widzenia deweloperów

Twórcy aplikacji wypowiedzieli się w ankiecie na temat mobilnych systemów operacyjnych. Wszyscy są zgodni, że przyszłością jest Android i iOS. Ankietowani nie są za to zainteresowani systemami wspieranymi przez Nokię.

W ankiecie przeprowadzonej przez International Data Corporation i Appcelerator wypowiedziało się ponad 2000 deweloperów tworzących aplikacje na mobilne systemy operacyjne. Zdecydowana większość z nich najlepiej ocenia Androida oraz iOS.

Zarówno iOS, jak i Android świetnie wypadły m.in. w odpowiedzi na pytanie, na którą platformę deweloperzy chcieliby tworzyć aplikacje. Aż 91% jest zainteresowanych pracą nad programami dla iPhone’a.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

Minimalnie gorzej wypada w tym zestawieniu Android. Zainteresowanych tworzeniem aplikacji na ten system jest aż 82% ankietowanych. W środku stawki znalazły się platformy BlackBerry (34%) oraz nowy Windows Phone 7 (28%). Zaledwie 16 procent deweloperów wymieniło system WebOS.

Ankietowani w nieco mniejszym stopniu zainteresowani są tworzeniem aplikacji na urządzenia typu tablet. W tym zestawieniu ciągle górą jest iPad, który jest w kręgu zainteresowań 84% deweloperów. O pracy nad programami na tablety z Androidem myśli 62% ankietowanych. Dużo gorszy wynik osiągnęły systemy webOS i BlackBerry (obywa po 16%).

Najwięcej powodów do zmartwień powinna mieć Nokia. Ankietowani nie przepadają za tworzeniem aplikacji na dwie wspierane przez firmę platformy. Nieco lepiej na tym tle wypada Symbian (13%). Platforma MeeGo znajduje się w kręgu zainteresowań zaledwie 7% z nich, osiągając tym samym identyczny wynik jak platforma do czytania e-booków - Kindle.

W pozostałych zestawieniach zdecydowaną przewagę osiągnął Android. Deweloperzy wymieniali głównie ten system operacyjny w odpowiedzi na pytania dotyczące najbardziej "otwartej" platformy (85%), największych możliwości (56%) oraz wykorzystania jednego systemu na dużej ilości urządzeń różnego typu (72%). Google już wprowadza w życie strategię związaną z ostatnim pytaniem. Android nie jest już wykorzystywany tylko jako platforma na urządzenia typy smartfon czy tablet, ale także jako OS dla telewizorów umożliwiający skorzystanie z nadchodzącej usługi Google TV.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200