iOS 16 - przedstawiamy najbardziej przydatne funkcje dla biznesu

We wrześniu 2022 roku iPhone'y otrzymają duże uaktualnienie. Jakie przydatne dla biznesu funkcje pojawią się wraz z iOS 16?

Apple od czerwca 2022 roku aktywnie testuje nową wersje systemu operacyjnego iOS. Szesnaste już główne wydanie popularnego oprogramowania dla smartfonów iPhone zostanie udostępnione jako aktualizacja OTA w połowie września 2022 roku.

iOS 16
Źródło: apple.com

iOS 16

Źródło: apple.com

Gigant z Cupertino zdecydował się na wprowadzenie wielu zmian. Zdecydowano się postawić na znacznie większe możliwości personalizacji. Całkowicie przeprojektowano ekran blokady, zmodyfikowano widżety, zaktualizowano tryb skupienia oraz wprowadzono mnóstwo pomniejszych nowości. W niniejszym materiale przedstawiamy najważniejsze zmiany dla biznesu, które wprowadza aktualizacja do iOS 16.

Zobacz również:

Quick Note - szybkie notatki w końcu na smartfonach

Microsoft od wielu lat rozwija własną aplikację Sticky Notes, a Apple posiada w portfolio własny odpowiednik - Quick Note. Oba programy w domyślne mają zastąpić żółte karteczki, które przyczepiamy wokół komputera lub naszego biura.

Rozwiązanie Quick Note w ubiegłym roku trafiło do tabletów iPad. Wraz z iOS 16 z programu skorzystają również posiadacze iPhone'a.

Quick Note przyda się do szybkiego spisywania myśli, zapisywania adresów URL, obrazów czy innych elementów w momencie, gdy pod ręką nie mamy klasycznego notatnika czy komputera lub po prostu nie mamy czasu na przygotowanie solidnej notatki w dedykowanej aplikacji.

Dostęp do Quick Note dostępny jest poziomu Centrum Sterownia. Integracja z tym rozwiązaniem pojawiła się również w menu udostępniania, z którego możemy stworzyć nową notatkę. Wszystkie notatki są synchronizowane pomiędzy urządzeniami firmy Apple z wykorzystaniem konta Apple iCloud. Notatki można dodatkowo zabezpieczyć z wykorzystaniem kodu PIN.

Czytelniejszy i praktyczniejszy ekran blokady

Nowy ekran blokady jest najważniejsza nowością systemu operacyjnego iOS 16. W praktyce przyda się również w biznesie. Nowe rozwiązanie zostało całkowite przeprojektowane. Apple przeniosło wszystkie powiadomienia w dolną część ekranu, co ułatwia interakcję z nimi. Dodatkowo firma zdecydowała się na wprowadzenie widżetów bezpośrednio na ekran blokady, co zwiększa jego funkcjonalność. Możliwy jest podgląd wydarzeń z kalendarza czy poziom naładowania baterii. Gigant z Cupertino zezwolił również na modyfikację stylu i informacji przekazywanych przez zegar.

Nowy ekran blokady w iOS 16
Źródło: apple.com

Nowy ekran blokady w iOS 16

Źródło: apple.com

Przypomnij mi później w aplikacji Mail

Domyślna aplikacja do obsługi poczty elektronicznej w systemie iOS - Mail otrzymała funkcję przypominania o odpowiedzeniu na ważne wiadomości. Aby z niej skorzystać wystarczy przesunąć palcem w lewo i wybrać opcję przypomnienia, a także zdecydować się na czas zwłoki po którym pojawi się powiadomienie. Apple domyślnie proponuje notyfikację po godzinie, tego samego dnia, następnego dnia lub według ustalonego przez użytkownika harmonogramu.

Podgląd linku URL w aplikacji Mail

Po wielu latach Apple zezwoliło na umieszczanie podgląd linków bezpośrednio w wiadomości. Po wklejeniu adresu URl do treści wiadomości można przekonwertować ją na "bogaty link", który umożliwia wyświetlanie podglądu witryny URL bezpośrednio w aplikacji Mail.

Opóźnienie wysyłania wiadomości e-mail

iOS 16 wprowadza również funkcję, która jest od wielu lat lubiana i niezwykle popularna pośród użytkowników programu pocztowego Microsoft Outlook. W iOS 16 aplikacja Mail pozwala opóźnić wysyłanie wiadomości e-mail. Stosowana opcja pojawiła się w ustawieniach. Apple pozwala opóźnić wysyłkę wiadomości e-mail o 10, 20 lub 30 sekund. W tym czasie można jeszcze anulować wysyłkę wiadomości bez żadnych konsekwencji.

Wykrywanie duplikatów kontaktów

System operacyjny iOS 16 otrzymał rozwiązanie, które pozwala aplikacji Kontakty na wygodne przeglądanie kontaktów w poszukiwaniu duplikatów. System pozwoli na identyfikacje i łączenie kontaktów z wykorzystaniem opcji "Znalezione duplikaty", która dostępna jest na górze listy kontaktów.

iOS 16 wprowadza wiele małych, ale przydatnych zmian
Źródło: apple.com

iOS 16 wprowadza wiele małych, ale przydatnych zmian

Źródło: apple.com

Wyświetlanie hasła podłączonej sieci Wi-Fi

Po wielu latach oczekiwania posiadacze smartfonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego iOS będą mogli wygodnie podejrzeć zapisane hasła do połączonych sieci Wi-Fi. Opcja ta znalazła się w Ustawieniach > Wi-Fi. Wystarczy dotknąć nazwę sieci i przejść od funkcji Passcode. Po uwierzytelnieniu swojej tożsamości pojawi się możliwość podejrzenia zapisanego hasła do danej sieci Wi-Fi.

Łatwiejsze śledzenie cen akcji

Aplikacja Giełda dostępna jest na smartfonach iPhone od początku ich istnienia. Apple zmodyfikowało ją dodając możliwość tworzenia wielu list obserwowanych, aby łatwiej zarządzać cenami akcji, które nas interesują. Grupy akcji można posortować według dowolnego kryterium. Dodatkowo można automatycznie dodać do kalendarza zbliżające się daty publikacji sprawozdań finansowych przedsiębiorstw, a wszystko wyświetlane jest na zaktualizowanym widzicie.

Aplikacja Freeform

W późniejszym okresie czasu (do końca 2022 roku) Apple udostępni dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego iOS 16 funkcję Freeform. Pozwala ona pracować nad różnymi pomysłami w zespołach. Rozwiązanie sprawdzi się korporacjach korzystających ze sprzętu Apple. Freeform pozwala dodawać notatki, współdzielić pliki, udostępniać linki, dokumenty oraz pliki foto i wideo.

Kontrola bezpieczeństwa

W każdej dużej aktualizacji iOS firma Apple wprowadza nowe opcje bezpieczeństwa. Tym razem do dyspozycji oddano Kontrolę bezpieczeństwa. To program, który pozwala sprawdzić poziom bezpieczeństwa naszego urządzenia. Rozwiązanie działa podobnie do zarządzania uprawnieniami w Androidzie i po pewnym czasie nieaktywności cofa uprawnienia zainstalowanych aplikacji.

Ulepszony tryb skupienia

W trybie skupienia użytkownik może wybrać aplikacje i kontakty, z których chce otrzymywać powiadomienia. Dodatkowo całość powiązano z modyfikowanymi ekranami blokady, które można przypisywać do danego trybu skupienia. Rozwiązanie to ułatwia wykorzystywanie jednego urządzenia prywatnie oraz służbowo. Całość uzupełniono o filtry w systemowych aplikacjach, które mają zadbać o nierozpraszanie użytkowników służbowymi wiadomościami po godzinach ich pracy.

Tryb skupienia pozwala odciąć się od pracy
Źródło: apple.com

Tryb skupienia pozwala odciąć się od pracy

Źródło: apple.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200