iOS 16 pozwoli lepiej wykorzystań LiDAR dzięki nowemu API

Apple pozwoli lepiej wykorzystać skaner LiDAR w droższych modelach iPhone'a oraz iPadach Pro.

Wraz z systemem iOS 16 na rynku zadebiutuje nowe API programistyczne o nazwie RoomPlan, które z wykorzystaniem skanerów LiDAR pozwoli na szybkie tworzenie rzutów przestrzennych kondygnacji budynków w 3D. Rozwiązanie to zostanie wykorzystane w budownictwie oraz do tworzenia planów przestrzennego zagospodarowania powierzchni.

Wykorzystanie LiDARU w iPhone 12 Pro 
Źródło: apple.com

Wykorzystanie LiDARU w iPhone 12 Pro

Źródło: apple.com

Apple na konferencji WWDC 2022 nie wspomniało o rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. O istnieniu nowego interfejsu API programiści odwiedzili się podczas warsztatów z okazji premiery nowych wersji systemów operacyjnych.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie

Jedną z nowości wchodząca w skład ARKit jest RoomPlan - nowy interfejs API pozwalający na tworzenie trójwymiarowych planów pięter budynków z wykorzystaniem skanery LiDAR.

LiDAR bazuje na emisji wiązki laserowej oraz obliczaniu czasu potrzebnego na powrót światła do czujnika, aby precyzyjnie mierzyć odległości pomiędzy poszczególnymi elementami.

Według Apple najnowsze API programistyczne będzie przydatnym narzędziem dla aplikacji związanych z nieruchomościami, architekturą oraz planowaniem wnętrz. Dzięki RoomPlan użytkownicy otrzymują możliwość stworzenia szybkiego planu powierzchni wewnętrznej bez konieczności sięgania po dokumentację budynku.

Przestrzenne plany wygenerowane z wykorzystaniem RoomPlan przez urządzenia Apple można będzie eksportować w formacie USDZ, który jest obsługiwany przez popularne narzędzia do projektowania 3D takie jak Cinema 4D, Shapr3D czy AutoCAD. Z rozwiązania skorzystają posiadacze iPhone'a 12 Pro/Pro Max, iPhone'a 13 Pro/Pro Max oraz iPadów Pro 2020 i 2021. Rozwiązanie trafi na rynek razem z aktualizacją do iOS 16 we wrześniu tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200