iOS 16.1 - dzięki tej aktualizacji iOS 16 uzyskał status dojrzałości

Po ponad miesiącu od debiutu iOS 16 otrzymaliśmy pierwsze duże uaktualnienie tego systemu operacyjnego. iOS 16.1 jest tym, czym powinien być iOS 16 we wrześniu tego roku.

W 2022 roku firma Apple miała problemy z wprowadzeniem na rynek nowego systemu operacyjnego dla smartfonów iPhone. W związku z premierą smartfonów z rodziny iPhone 14 gigant z Cupertino zdecydował się na nieco przedwczesne wydanie iOS 16, co poskutkowało problemami z wydajnością, drobnymi błędami w całym oprogramowaniu oraz krótszymi czasami pracy na baterii.

iOS 16.1 
Źródło: apple.com

iOS 16.1

Źródło: apple.com

Część użytkowników urządzeń zaktualizowanych do IOS 16 narzekała na stabilność oprogramowania. Apple rozwiązywało problemy wraz z trzema niewielkimi aktualizacjami - do iOS 16.0.1, iOS 16.0.2 oraz iOS 16.0.3, ale dopiero wydanie iOS 16.1 spowodowało rozwiązanie wszystkich znanych błędów, a przy okazji odblokowało wszystkie funkcje iOS 16, którymi Apple chwaliło się na WWDC 2022, a których zabrakło w pierwszych publicznych wydaniach tego systemu operacyjnego.

Zobacz również:

 • Apple odkłada projekt budowy autonomicznego samochodu elektrycznego na półkę
 • Wirusy na smartfonach Apple iPhone - czy to możliwe?

Zgodnie z oczekiwaniami firma Apple zdecydował się na wprowadzenie na rynek iOS 16.1 w poniedziałek - 24 października 2022 roku. Oprogramowanie trafia na rynek razem z iPadOS 16.1 (w tym roku Apple zdecydowało z udostępniania iPadOS 16) oraz macOS Ventura.

System operacyjny iOS 16.1 skupia się na eliminacji błędów, które trapiły użytkowników smartfonów z systemem iOS 16. Niemniej ważny jest jednak fakt, że Apple udostępnia wraz z iOS 16.1 niektóre z kluczowych funkcji, których zabrakło w pierwotnym wydaniu.

Gigant z Cupertino posiadał w tym roku nieco ponad miesięczne opóźnienie, a iOS 16.1 jest aktualizacją, która powinniśmy otrzymać miesiąc temu zamiast iOS 16, iOS 16.0.1, iOS 16.0.2 oraz iOS 16.0.3.

iOS 16.1 skupia w sobie kilka nowych funkcji, który zabrakło w iOS 16. Mowa o współdzielonych folderach w iCloud, obsłudze Live Activities w aplikacjach firm trzecich oraz pomniejszych nowościach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje, z których można skorzystać po aktualizacji urządzeń do iOS 16.1.

Obsługa jedną ręką dla modeli z Dynamic Island

W iOS 16 wywołanie funkcji obsługi jedną ręką na modelach iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max nie powoduje przesunięcia Dynamic Island w miejsce, które można obsłużyć z wykorzystaniem jednej ręki. W iOS 16.1 firma Apple pozwala na wirtualne obniżenie dynamicznej wyspy, aby dało się ją wygodnie obsługiwać z wykorzystaniem trybu jednej ręki. Fizyczne sensory pozostają na swoim miejscu, ale system emuluje wyświetlanie Dynamic Island w okolicach połowy wysokości wyświetlacza.

Obsługa ekosystemu Matter

Wraz z iOS 16 firma Apple zapowiedziała rozszerzenie kompatybilności ze swoim systemem Smart Home - Apple HomeKit dla urządzeń kompatybilnych ze standardem łączności Matter, który w przyszłości ma być powszechnie wykorzystywany w urządzeniach Internetu Rzeczy. iOS 16 pozwala na współpracę kompatybilnych akcesoriów z wieloma platformami takimi jak Apple HomeKit, Amazon Alexa oraz Google Home.

Sterowanie urządzeniami korzystającymi ze standardu Matter możliwe jest z wykorzystaniem aplikacji Dom lub asystenta głosowego Siri. Całość do działania wymaga głośników HomePod, HomePod mini lub Apple TV 4K/HD. Elementy te posiadają funkcję działania jako hub domowy.

Ładowanie z wykorzystaniem czystej energii elektrycznej

System operacyjny iOS 16.1 dodaje nową opcję w zakładce Bateria. Po aktualizacji smartfony mogą wykorzystywać do ładowania zieloną energię elektryczną. Według Apple funkcja ta ma za zadanie zmniejszenie śladu węglowego smartfonów iPhone z wykorzystaniem optymalizacji czasu ładowania oraz wykorzystania zielonej energii elektrycznej, gdy jest ona dostępna.

Aktualnie funkcja działa jedynie w Stanach Zjednoczonych, a smartfony potrafią uzyskać informację z sieci energetycznej o dostępności zielonych źródeł energii elektrycznej. Rozwiązanie to w przyszłości pojawi się również w innych regionach świata.

Apple Fitness+ bez konieczności posiadania zegarka Apple Watch

Po niespełna dwóch latach od wprowadzenia subskrypcji Apple Fitness+ gigant z Cupertino zrobił ukłon w stronę osób nie posiadających zegarków Apple Watch lub korzystających z zegarków sportowych konkurencji np. Garmin, Polar czy Suunto. Po aktualizacji do iOS 16.1 da się aktywować subskrypcję Apple Fitness+ bez zegarka Apple Watch.

Apple Fitness+
Źródło: apple.com

Apple Fitness+

Źródło: apple.com

Apple Fitness+ zawiera około 3000 przygotowanych treningów, a nowe opcje dodane są co tydzień.

Live Activities w aplikacjach firm trzecich

Live Activities to jedna z nowości powiązanych z zupełnie przeprojektowanym ekranem blokady, który jest główna zmianą w systemie operacyjnym iOS 16. Wraz z aktualizacją do iOS 16.1 firma Apple udostępniła API programistyczne Live Activities dla deweloperów.

Funkcja Live Activities pozwala na bieżąco dostarczać informacje na ekran blokady. Rozwiązanie to może być wykorzystane do informowania o wynikach trwającego meczu, czasie dostawy jedzenia na wynoś lub przyjazdu taksówki. Funkcja ta kompatybilna jest z ekranem blokady oraz Dynamic Island w smartfonach z rodziny iPhone 14 Pro.

Live Activities
Źródło: apple.com

Live Activities

Źródło: apple.com

W najnowszych modelach wyposażonych w ekran Always-on-Display Live Activities wyświetlają informacje na bieżąco nawet po zablokowaniu urządzenia. W smartfonach iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max możliwa jest interakacja z Live Activities z dowolnego miejsca w interfejsie użytkownika - wystarczy kliknąć w Dynamic Island, aby wywołać aplikację działające w tle z aktywnym Live Activities.

Współdzielenie zdjęć w iCloud

Po wielu miesiącach oczekiwania firma Apple zaoferowała możliwość łatwego udostępniania zdjęć członkom rodziny lub znajomym bezpośrednio w aplikacji Zdjęcia. Rozwiązanie ograniczone jest do maksymalnie sześciu osób, które mają dostęp do danego folderu zgromadzone w usłudze sieciowej iCloud.

Współdzielone zdjęcia iCloud
Źródło: apple.com

Współdzielone zdjęcia iCloud

Źródło: apple.com

iOS 16.1 - oficjalny dziennik zmian

W tej aktualizacji wprowadzono bibliotekę iCloud Shared Photo Library, która ułatwia aktualizowanie zdjęć rodzinnych. W tym wydaniu dodano także obsługę aplikacji innych firm w Aktywnościach na żywo, obsługę Apple Fitness+ na telefonie iPhone, nawet jeśli nie masz zegarka Apple Watch, oraz inne funkcje i poprawki błędów w telefonie iPhone.

Biblioteka wspólnych zdjęć iCloud

 • Osobna biblioteka umożliwiająca płynne udostępnianie zdjęć i filmów maksymalnie pięciu innym osobom
 • Reguły ustawień umożliwiają łatwe udostępnianie zdjęć z przeszłości na podstawie daty rozpoczęcia lub osób na zdjęciach podczas tworzenia biblioteki lub dołączania do niej
 • Filtry biblioteki umożliwiają szybkie przełączanie między przeglądaniem biblioteki udostępnionej, biblioteki osobistej lub obu bibliotek razem
 • Wspólne edycje i uprawnienia umożliwiają wszystkim dodawanie, edytowanie, dodawanie ulubionych, podpisywanie i usuwanie zdjęć.
 • Przełącznik udostępniania w aplikacji Aparat umożliwia wysyłanie zrobionych zdjęć bezpośrednio do biblioteki współdzielonej lub włączenie ustawienia automatycznego udostępniania, gdy w pobliżu zostaną wykryci inni uczestnicy za pośrednictwem Bluetooth.

Aktywności na żywo (Live Activities)

 • Aktywności na żywo z aplikacji innych trzecich są dostępne w Dynamic Island na modelach z rodziny iPhone 14 Pro oraz na ekranie blokady (wszystkie modele kompatybilne z iOS 16.1)
 • Fitness+

 • Apple Fitness+ jest obsługiwane na telefonie iPhone, nawet jeśli nie masz zegarka Apple Watch
 • Wallet

  • Udostępnianie kluczy umożliwia bezpieczne udostępnianie kluczy do samochodu, pokoju hotelowego i innych kluczy w Wallet za pomocą aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak Wiadomości i WhatsApp
  • Rachunek oszczędnościowy umożliwia klientom Apple Card powiększanie stanu posiadania Daily Cash poprzez deponowanie jej na wysokodochodowym rachunku oszczędnościowym

  Dom

 • Obsługa nowego standardu łączności inteligentnych domów - Matter - umożliwia współpracę szerokiej gamy inteligentnych akcesoriów domowych w różnych ekosystemach.
 • Ładowanie z wykorzystaniem czystej energii

 • Nowe ustawienie, które może spróbować zmniejszyć ślad węglowy użytkownika poprzez selektywne ładowanie, gdy dostępna jest energia elektryczna o niższej emisji dwutlenku węgla
 • Książki

 • Elementy sterujące czytnikiem są automatycznie ukrywane po rozpoczęciu czytania
 • Ta aktualizacja zawiera również poprawki błędów dla iPhone'a:

  • Usunięte rozmowy mogą pojawiać się na liście rozmów w Wiadomościach
  • Zawartość dynamicznej wyspy nie jest dostępna podczas korzystania z funkcji Reachability
  • CarPlay może nie łączyć się z VPN
  W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200