iOS 15 złamany! Jailbreak zostanie udostępniony wkrótce

Ważna informacja ze świata Apple. Udało się złamać zabezpieczenia systemu operacyjnego iOS 15. Jailbreak pojawi się przed premierą stabilnej aktualizacji do iOS 16.

Jailbreak pozwala na ominięcie ograniczeń systemów iOS/iPadOS nałożonych przez firmę Apple. Dzięki ich złamaniu można dowolnie modyfikować kod oprogramowania, co pozwala na dodawanie nowych funkcji lub obchodzenie domyślnie wprowadzonych ograniczeń. Użytkownicy smartfonów z jailbreak mogą np. dowolnie modyfikować wizualnie system operacyjny zmieniają wygląd ikon lub poszczególnych elementów interfejsu.

Jailbreak iOS 15 w drodze
Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Jailbreak iOS 15 w drodze

Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

W 2021 roku udostępniono jailbreak dla smartfonów z procesorami Apple A14 i starszymi oraz iOS 14.

Aktualnie zbliżamy się do udostępnienia jailbreak dla smartfonów pracujących pod kontrolą aktualnie najnowszego jeszcze iOS 15.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów
  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus

Grupa Oddysey, która dostarcza jaiblreak dla smartfonów i table†ów od Apple, udostępniła w sieci pierwsze zdjęcia złamanego iOS 15. Do złamania zabezpieczeń posłużyło nowe narzędzie o nazwie Cheyote, które pozwala ominąć fabryczne zabezpieczenia nowych wersji systemów iOS/iPadOS.

Twórcy na Reddicie przekazali, że zrobili "duże postępy", a narzędzie zostanie udostępnione wszystkim zainteresowanym "w najbliższej przyszłości".

Niestety jest pewien problem. Rozwiązanie działa jedynie z wydaniami od iOS 15 do iOS 15.1.1, które zostały wydane w listopadzie 2021 roku. Nowsze wydania takie jak aktualnie dystrybuowany iOS 15.5 nie są wspierane. Zespół aktywnie pracuje nad udostępnieniem narzędzia, które pozwoli złamać również iOS 15.4.1, ale zostanie ono udostępnione później.

Pierwszymi urządzeniami, które złamiemy będą najnowsze modele z rodziny iPhone 13 oraz iPad mini 6. Mowa zatem o urządzeniach posiadających układ Apple A15 Bionic.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200