iCloud, czyli wejście Apple na rynek cloud computing

Dziś (4 października) wraz z udostępnieniem kolejnej wersji systemu iOS 5 firma Steve’a Jobsa - wciąż nie możemy przyzwyczaić się, aby nazywać ją inaczej - udostępni narzędzie do synchronizacji iPada, iPhone’a i iPoda Touch z danymi przechowywanymi w chmurze.

W standardzie otrzymuje się 5 GB przestrzeni na serwerach Apple’a. Aby jednak móc przechowywać wszystkie ściągnięte aplikacje, zdjęcia, muzykę, filmy, informacje zapisane w kontaktach, kalendarzu, inne pliki na podstawowej wersji iPada (16 GB) trzeba koncernowi z Cupertino zapłacić 20 USD rocznie za każde dodatkowe 10 GB przestrzeni dyskowej (100 GB to już 50 USD rocznie).

Dostęp do danych będzie można mieć także za pośrednictwem serwisu iCloud.com.

iCloud, czyli wejście Apple na rynek cloud computing

Jak przekonują przedstawiciele Apple, iCloud to o wiele więcej niż wirtualny dysk twardy w chmurze. To usługa, która zapewnia łatwy dostęp do wszelkich materiałów ze wszystkich urządzeń z logo z nadgryzionym jabłkiem. "iCloud zapewnia błyskawiczny dostęp do muzyki, aplikacji, najnowszych zdjęć. A do tego dba o aktualizację i synchronizację poczty, kontaktów i kalendarzy między wszystkimi urządzeniami. Bez synchronizacji. Bez kopiowania i porządkowania" - przekonują.

Zobacz również:

Po rejestracji w usłudze iCloud, automatycznie otrzymuje się 5 GB miejsca. Jak przekonuje Apple, to sporo, zważywszy na fakt, że zakupione utwory muzyczne, aplikacje, książki oraz zdjęcia w albumie "Photo Stream" nie zajmują przydzielonego bezpłatnego miejsca. Natomiast poczta, dokumenty, "rolka z aparatu", informacje o koncie, ustawienia i inne dane aplikacji nie są w stanie wykorzystać całego przyznanego limitu. Niemniej za backupu całej zawartości iPada trzeba dopłacić…

"Gdy uaktualnisz iOS w telefonie, iPadzie lub iPodzie touch do wersji 5, ulubione aplikacje zaczną ściśle współpracować z chmurą iCloud. Wszystkie materiały i informacje będą dostępne i stale aktualne, niezależnie od tego, które urządzenie trzymasz akurat w ręku" - deklarują przedstawiciele Apple.

Zobaczymy być może już dziś czym tak naprawdę jest iCloud. Idealnie, gdyby nie trzeba już było synchronizować iPada z komputerem i dzięki temu można by zwolnić na nim te kilkanaście GB powierzchni…

Aktualizacja: 13 października 2011 12:14

Zarejestrowałem iPada na iCloud. Okazuje się, że 11 GB zajętych w jego pamięci jako backup w tej usłudze zajmuje tylko 2,7 GB...

Świetnie działa lokalizowanie sprzętu, serwis pokazał, że leży on obok mnie na biurku w pracy - Jordanowska róg Naddnieprzańskiej.

Za to podczas aktualizacji systemu operacyjnego do wersji iOS 5 straciłem wszystkie utwory zakupione w iTunes. Zareklamowałem. Zobaczymy jak szybko i co na to odpowie Apple?

Aktualizacja: 04 października 2011 21:34

Gartner twierdzi, że rynek usług przechowywania danych w chmurze w 2015 r. wyniesie 1,45 mld USD! W tym roku ma to być tylko 267 mln USD.

Aktualizacja: 04 października 2011 20:48

Apple wciaż wie jak trzymać w napięciu! iOS 5 i iCloud dopiero 12 października...

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200