e-podpis konieczny trochę później

Z informacji Gazety Prawnej wynika, że trwają prace nad projektem ustawy zakładającej przesunięcie o rok obowiązku posiadania e-podpisu. Projekt obejmujący wszystkie firmy zatrudniające ponad 5 osób ma trafić do Sejmu jeszcze w tym tygodniu.

Według obecnego prawa po 21 lipca wszystkie polskie firmy będą musiały korzystać z bezpiecznego podpisu elektronicznego w kontaktach z ZUS. Projekt nowelizacji ustawy zakłada, że płatnicy składek zatrudniający więcej niż pięciu pracowników będą mogli korzystać z posiadanych podpisów niekwalifikowanych nawet o rok dłużej - ważność niekwalifikowanych podpisów elektronicznych zostanie przedłużona. Ma to pozwolić m.in. na uniknięcie sytuacji, w której część firm nieposiadających stosownego bezpiecznego certyfikatu, nie będzie mogła przekazać stosownie poświadczonych dokumentów do ZUS. Pierwsze czytanie nowelizacji ustawy planowane jest na 28 maja.

Jednocześnie po 21 lipca ZUS nie będzie wydawał niekwalifikowanych certyfikatów, więc przedsiębiorcy, których certyfikaty wygasną będą zmuszeni zakupić bezpieczny podpis elektroniczy. Prawo do jego wydawania mają trzy firmy: Krajowa Izba Rozliczeniowa, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Unizeto Technologies. Koszt zakupu bezpiecznego e-podpisu ważnego przez jeden rok to wydatek rzędu 300 zł.

Więcej o e-podpisie

Tańszy e-podpis

Przygotowanie centrów certyfikacji do e-podpisu w ZUS

Nauczą się korzystać z e-podpisu

ZUS: kwalifikowany e-podpis i nie ma zmiłuj

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200