Zyskowny kwartał Intela, zły dla AMD

Dwaj rywalizujący ze sobą producenci procesorów, Intel i AMD, zaprezentowali wyniki finansowe uzyskane w I kw. 1999 roku finansowego.

Dwaj rywalizujący ze sobą producenci procesorów, Intel i AMD, zaprezentowali wyniki finansowe uzyskane w I kw. 1999 roku finansowego.

W zakończonym 27 marca I kwartale Intel osiągnął zysk netto wartości 2 mld USD, co oznacza 58-proc. wzrost w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego (1,3 mld USD). Przychody firmy w tym czasie wyniosły 7,1 mld USD i wzrosły o 18% (6 mld USD).

Duży wpływ na dobry wynik finansowy firmy w tym kwartale miało odświeżenie linii procesorów Pentium. W I kwartale na rynek trafił m.in. procesor Pentium III oraz nowe jednostki dla notebooków. Dobrą pozycję na rynku nadal zajmują również procesory Pentium II, których Intel nie zamierza na razie wycofać z produkcji. Zdaniem Andy Bryanta, dyrektora finansowego Intela, pozytywny wpływ na wyniki koncernu miał także plan redukcji kosztów, ograniczenie wydatków i silna kampania marketingowa.

Słaby kwartał AMD

Powodów do zadowolenia nie ma natomiast Advanced Micro Devices (AMD), największy konkurent Intela. Firma w I kw. 1999 roku finansowego poniosła stratę netto wartości 128,4 mln USD. Przychody w tym kwartale wyniosły 631,6 mln USD, co oznacza 17-proc. wzrost w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (540,9 mln USD), kiedy to AMD stracił 62,7 mln USD.

Poza słabą sprzedażą procesorów AMD-K6, która była znacznie mniejsza niż zakładano, przedstawiciele firmy jako przyczynę słabego wyniku wskazują także wysokie koszty stałe i wydatki poniesione na badania i rozwój, które pochłonęły 160 mln USD.