Zyski Microsoftu w dół, ale chmura Azure notuje dobre wyniki

Microsoft zmienia się w firmę, której główną osią działalności jest świadczenie usług w chmurze. Ostatnie wyniki finansowe, mimo spadku przychodów, są dowodem na obranie przez CEO firmy słusznej drogę rozwoju.

Biznes chmurowy Microsoftu stale się rozwija, a zyski z Azure wzrosły 127 proc. w porównaniu do zeszłego roku. Sprzedaż usług Azure Premium, takich jak Machine Learning, była trzykrotnie wyższa w trzecim kwartale 2015 roku, niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Microsoft nie omieszkał zauważyć, że aż jedna trzecia przedsiębiorstw z listy Fortune 500 korzysta z rozwiązań Enterprise Mobility do zarządzania flotą urządzeń mobilnych w firmie.

W ostatnim kwartale kalendarzowym 2015 roku dochód Microsoftu wyniósł 23,8 mld dol. To o 10 proc. mniej niż w ostatnim kwartale 2014 roku. Spadek w wysokości 2 proc. rok do roku zaobserwowano też w dochodach z segmentu Productivity and Business Processes, chociaż firma jest zadowolona z wyników Office 365 i Dynamics CRM Online.

Zobacz również:

Spadek dochodów działu mobilnego zajmującego się smartfonami wyniósł w tym roku 53 proc. Firma zwolniła tysiące pracowników w zeszłym roku i ograniczyła znacznie portfolio produktowe. Sprzedaż smartfonów Lumia wyniosła 4,5 mln sztuk. Rok wcześniej w ostatnim kwartale kalendarzowym sprzedano 10,5 mln Lumii.

Zyski Microsoftu w dół, ale chmura Azure notuje dobre wyniki

Chmura Azure to duży sukces Microsoftu

Tablety Microsoft Surface przyniosły zysk w wysokości 1,35 mld dol. co stanowi 22 proc. wzrost. Dział urządzeń zanotował jednak stratę w wysokości 26 proc. ze względu na słabe wyniki sprzedaży smartfonów.

Spadek wysokości dochodów powiązać można po części z tym, że dolar amerykański umocnił się w stosunku do innych walut. Podobne wpływ zawirowania na rynku walutowym miały na dochody firm takich jak Apple i IBM.

źródło: www.microsoft.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200