Życie po życiu

Apple Computer wziął w tym roku na cel rynek korporacyjny

Apple Computer wziął w tym roku na cel rynek korporacyjny.

Wyniki zakończonego we wrześniu czwartego kwartału fiskalnego Apple okazały się miłym zaskoczeniem analityków giełdowych. Wzrosły przychody, a zamiast oczekiwanych strat pojawił się przyzwoity zarobek. Dobre wyniki przypisano rosnącej sprzedaży komputerów Power Mac i Power Book. Pewien udział miała również dynamicznie wzrastająca sprzedaż przenośnych odtwarzaczy muzycznych. W czwartym kwartale firma sprzedała 787 tys. komputerów i 336 tys. urządzeń iPod.

Jednak sukcesy na rynku konsumenckim nie satysfakcjonują Steve'a Jobsa. Dlatego Apple systematycznie inwestuje zyski w prace badawcze i rozwojowe z myślą o walce o odmarzające budżety IT przedsiębiorstw na całym świecie.

Na obecnym etapie trudno przewidzieć, jaki będzie efekt tych wysiłków, jednak zaprezentowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy technologie tworzą bardzo interesującą propozycję.

Z ciepłym przyjęciem spotkała się zaprezentowana pod koniec roku nowa wersja systemu operacyjnego Mac OS X 10.3 - Panther. Pośród licznych zmian na pierwszy plan wysuwa się nowy Finder, jedno z najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników narzędzi. Poza zmianami w wyglądzie interfejsu Apple intensywnie pracował nad integracją z sieciowymi środowiskami Windows.

Użytkowników korporacyjnych w zdumienie mogły wprawić zmiany w wersji serwerowej systemu (Panther Server). Dołączony zestaw narzędzi ułatwia zarządzanie oprogramowaniem open source wbudowanym w system, m.in. Open Directory 2, Samba 3, serwerem aplikacji J2EE JBoss. W systemie pojawiły się: serwer pocztowy zbudowany z wykorzystaniem technologii Postfix SMTP i Cyrus (IMAP i POP), nowy serwer VPN współpracujący z klientami Mac OS X, Windows i Unix, a także nowa wersja serwera Apache.

Uzupełnieniem "korporacyjnej" oferty jest druga wersja platformy serwerowej Xserve. Urządzenie wykorzystuje maksymalnie dwa procesory PowerPC i jest dostarczane w obudowie przeznaczonej do montażu w szafie o wysokości 1U. Serwer może obsłużyć trzy dyski twarde o łącznej pojemności do 720 GB. Urządzenia XServe mogą być łączone w klastry.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200