Zwolnienia w branży technologicznej w 2023 roku dzień po dniu

Jak dotąd w 2023 roku firmy technologiczne zwolniły więcej pracowników niż w jakimkolwiek innym miesiącu od rozpoczęcia pandemii. Oto zaktualizowana oś czasu bardziej godnych uwagi zwolnień i powodów, dla których sektor Big Tech pogrążył się w chaosie.

Thinstock

Po roku, w którym firmy technologiczne ogłosiły masowe zwolnienia, rok 2023 nie wygląda inaczej - w rzeczywistości zaczyna się gorzej niż 2022.

Problem: Duże firmy technologiczne, takie jak Amazon, Oracle, Microsoft, Salesforce i Facebook, zaczęły zatrudniać pracowników w czasie pandemii, kiedy to kolejne lockdowny wywołały szał zakupów technologicznych w celu wsparcia pracy zdalnej i wzrostu handlu elektronicznego, a teraz muszą stawić czoła spadkom przychodów.

Zobacz również:

  • Duże zwolnienia w Apple - ponad 600 osób opuszcza pokład
  • Amazon do pracowników: roboty was nie zastąpią
  • Google wzmacnia bezpieczeństwo przeglądarki Chrome

Nie tylko giganci technologiczni przeprowadzają zwolnienia. Mniejsze firmy technologiczne również dały się wciągnąć w hiper wzrost wywołany pandemią i teraz ponoszą tego konsekwencje.

Chociaż prognozuje się, że globalne wydatki na IT wzrosną w 2023 r., przy czym największy wzrost odnotuje oprogramowanie dla przedsiębiorstw i usługi IT, ogólny wzrost ma być skromny, przy czym systemy centrów danych i usługi komunikacyjne wzrosną o mniej niż 1%, według firmy badawczej Gartner. Tymczasem prognozuje się, że sprzedaż sprzętu komputerowego spadnie.

Ciągłe problemy z łańcuchem dostaw, inflacja i wojna na Ukrainie również mają wpływ na wydatki zarówno biznesowe, jak i konsumenckie, co prowadzi do obaw przed recesją.

Według danych zebranych przez Layoffs.fyi, internetowy portal śledzący zwolnienia w sektorze technologicznym, w styczniu zwolniono więcej pracowników firm technologicznych niż w jakimkolwiek innym miesiącu od początku pandemii.

Pracodawcy z sektora technologicznego łącznie zlikwidowali ponad 150 000 miejsc pracy w 2022 roku - a w ciągu zaledwie trzech pierwszych tygodni 2023 roku liczba zwolnień wzrosła do ponad 30% tej liczby.

Choć znane firmy technologiczne, takie jak Amazon czy Microsoft, ogłosiły już w tym roku znaczące redukcje zatrudnienia, to jednak dla profesjonalistów z branży technologicznej dobrą wiadomością jest to, że wiele z tych zwolnień dotyczy pracowników nietechnicznych. W rzeczywistości brak doświadczonych talentów technicznych oznacza, że firmy podnoszą wynagrodzenia dla specjalistów IT, a firma konsultingowa Janco Associates przewiduje, że podwyżki dla specjalistów IT mogą wzrosnąć o 8% w 2023 roku.

Oto lista (która będzie regularnie aktualizowana) niektórych z najbardziej znanych zwolnień z branży technologicznej, których doświadczyła ostatnio branża.

Styczeń 2023

20 stycznia: Google ogłasza, że redukuje 12.000 miejsc pracy na całym świecie

Właściciel Google, czyli Alphabet, ogłosiła, że redukuje 12 000 miejsc pracy, czyli około 6% swoich globalnych pracowników. W wewnętrznej notatce CEO< Sundar Pichai powiedział, że bierze „pełną odpowiedzialność za decyzje, które doprowadziły nas do tego punktu”.

Firma będzie płacić dotkniętym pracownikom co najmniej 16 tygodni odprawy i sześć miesięcy świadczeń zdrowotnych w USA, a inne regiony otrzymają pakiety oparte na lokalnych przepisach i praktykach.

Wiadomość przychodzi cztery miesiące po tym, jak Alphabet opublikował niższe od oczekiwanych liczby za trzeci kwartał finansowy, w którym spadł zarówno oczekiwania dotyczące przychodów, jak i zysków. Jednakże, podczas gdy ogólny wzrost przychodów spowolnił do 6% w kwartale dla Alphabet, Google Cloud wzrosła 38% rok do roku do 6,9 mld dolarów.

18 stycznia: Prezes Microsoftu Satya Nadella potwierdza plan zwolnienia 10 000 pracowników

18 stycznia CEO Microsoftu, Satya Nadella, potwierdził we wpisie na blogu, że firma zamierza zwolnić prawie 5% swoich pracowników, co dotknie 10 000 osób.

Szef firmy określił ten manewr jako dostosowanie struktury kosztów do struktury przychodów i inwestowanie w obszary, w których firma przewiduje długoterminowy wzrost.

Gigant technologiczny z siedzibą w Seattle odnotował najwolniejszy od pięciu lat wzrost w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2023, głównie z powodu silnego dolara amerykańskiego i trwającego spadku sprzedaży komputerów osobistych, co spowodowało, że dochód netto spadł o 14% do 17,56 miliarda dolarów w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Rosnące przychody z chmury pomogły złagodzić spowolnienie wzrostu Microsoftu.

16 stycznia: ShareChat wspierany przez Google zwalnia 20% pracowników

Wspierany przez Google, indyjski startup social media ShareChat powiedział, że zwalnia 20% swoich pracowników, aby przygotować się do nadchodzących wiatrów ekonomicznych.

„Decyzja o redukcji kosztów pracowniczych została podjęta po wielu rozważaniach i w świetle rosnącego konsensusu rynkowego, że nastroje inwestycyjne pozostaną bardzo ostrożne przez cały ten rok” - powiedział rzecznik firmy.

Ruch ten ma wpłynąć na ponad 400 pracowników z około 2.200 zatrudnionych w spółce. Firma nie ujawniła ról i dokładnej liczby pracowników dotkniętych decyzją.

13 stycznia: Intrinsic, spółka zależna Alphabetu zajmująca się robotyką, zwalnia 20% pracowników

Alphabet ogłosił również, że będą zwolnienia w swojej filii robotycznej Intrinsic AI w Mountain View w Kalifornii, eliminując około 20% pracowników lub około 40 pracowników. „Ta (o redukcji) decyzja została podjęta w świetle przesunięć w priorytetach i naszym długoterminowym kierunku strategicznym. Zapewni to, że Intrinsic może nadal przeznaczać zasoby na nasze najbardziej priorytetowe inicjatywy, takie jak budowanie naszego oprogramowania i platformy AI, integracja ostatnich strategicznych przejęć Vicarious i OSRC (komercyjne ramię Open Robotics) oraz współpraca z kluczowymi partnerami branżowymi”, czytamy w oficjalnym oświadczeniu firmy.

12 stycznia: Należąca do Alphabetu firma Verily redukuje 15% pracowników

Verily - firma z branży nauk przyrodniczych, również należąca do Alphabetu i mająca siedzibę w San Francisco - zmniejsza liczbę pracowników o 15%, aby uprościć swój model operacyjny. Ruch ten ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po tym, jak firma pozyskała 1 miliard dolarów. Zgodnie z e-mailem wysłanym przez CEO Stephena Gilletta do wszystkich pracowników, redukcja zatrudnienia jest częścią programu One Verily, który ma na celu zmniejszenie redundancji i uproszczenie aspektów operacyjnych w firmie. W ramach nowego programu One Verily, firma powiedziała, że przejdzie z wielu linii biznesowych do jednej scentralizowanej organizacji produktu z coraz bardziej połączonych systemów opieki zdrowotnej.

11 stycznia: Informatica zwolni 7% pracowników, aby obniżyć koszty

Firma Informatica, zajmująca się zarządzaniem danymi korporacyjnymi, ogłosiła plany zwolnienia 7% wszystkich pracowników do pierwszego kwartału 2023 r., jak podała spółka w zgłoszeniu do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. W związku z tym Informatica, z siedzibą w Redwood City w Kalifornii, poniesie jednorazowe koszty w wysokości od około 25 do 35 mln USD w postaci wydatków gotówkowych związanych z przejściem pracowników, okresem wypowiedzenia, odprawami i świadczeniami pracowniczymi, jak wynika z dokumentacji spółki.

Firma zapowiedziała zakończenie zwolnień do pierwszego kwartału 2023 roku, ale dodała, że mogą wystąpić wyjątki.

4 stycznia: Salesforce zmniejszy zatrudnienie o 8000 osób w ramach planu restrukturyzacji

Na początku 2023 roku firma Salesforce z siedzibą w San-Francisco ogłosiła, że w ramach planu restrukturyzacji zwolni około 10% swoich pracowników, czyli około 8000 osób, i zamknie niektóre biura. W zgłoszeniu do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) firma ujawniła, że jej plan restrukturyzacji wymaga opłat w wysokości od 1,4 mld USD do 2,1 mld USD, przy czym do 1 mld USD tych kosztów firma weźmie na swoje barki w czwartym kwartale 2023 roku.

W liście wysłanym przez co-CEO Salesforce, Marca Benioffa, i dołączonym do zgłoszenia SEC, powiedział on pracownikom, że ponieważ przychody Salesforce przyspieszyły dzięki pandemii, firma nadmiernie zatrudniła i nie może już utrzymać obecnej wielkości pracowników ze względu na trwające spowolnienie gospodarcze. „Biorę za to odpowiedzialność” - powiedział Benioff.

4 stycznia: Amazon potwierdza, że ponad 18000 pracowników zostanie zwolnionych

Amazon powiedział, że zwolni ponad 18000 pracowników, przy czym większość redukcji etatów nastąpi jeszcze w tym miesiącu. Wiadomość ta potwierdziła nasze grudniowe doniesienia, kiedy amerykańska redakcja „Computerworld” napisała, że zwolnienia w Amazonie będą dotyczyć około 20 000 osób na wszystkich szczeblach. Większość zwolnień będzie miała miejsce w Amazon Stores oraz People, Experience, and Technology (PXT).

Według noty od CEO Andy’ego Jassy, zwolnienia są wynikiem „niepewnej gospodarki”. Powiedział on również, że Amazon „zatrudniał szybko w ciągu ostatnich kilku lat”, ale dodał, że zwolnienia pomogą firmie realizować bardziej długoterminowe możliwości z silniejszą strukturą kosztów”.

Źródło: Computerworld

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200