Zwinny ERP

W obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej organizacje muszą być w stanie relatywnie szybko przystosowywać się do zmian rynkowych. Gorzej, jeśli poziom skomplikowania wdrożonego systemu utrudnia szybkie zmiany biznesowe. Nie bez znaczenia stały się też koszty utrzymania całej machiny systemowej, wyposażonej w sporą liczbę funkcji, których spora część w praktyce okazuje się zbędna. Czym więc powinien charakteryzować się zwinny system ERP? Przede wszystkim prostymi i jasno określonymi powiązaniami pomiędzy poszczególnymi, niezależnymi modułami.

Jak cień organizacji

"Zwinny system określiłbym jako taki, który łatwo adaptuje się do potrzeb użytkownika bez konieczności ingerowania w kod i angażowania dużych nakładów pieniężnych. Zwinny system powinien też umożliwiać współprace z dedykowanymi branżowymi rozwiązaniami, np. systemami CAD i generalnie powinien być otwarty na wymianę danych bez konieczności budowania skomplikowanych interfejsów" - mówi Marcin Sokołowski z Epicor Polska. Tym lepiej, jeśli ewentualne modyfikacje można przeprowadzać etapowo, a wdrożenie rozłożyć w czasie. Podejście takie charakteryzuje się zdecydowanie niższymi niż w przypadku starszych architektur kosztami licencji i wdrożenia oraz krótszymi okresami zwrotu. To zaś pokrywa się z nadrzędnymi oczekiwaniami zarządów wobec inwestycji w narzędzia IT.

"Okresy dekoniunktury zawsze sprzyjają poszukiwaniom oszczędności. Dobrze przyjęta przez rynek została wprowadzona w ISOF strategia tzw. wirtualnej sprzedaży, dzięki której można łatwo i szybko dołączać lub rezygnować z wybranych funkcjonalności. Ma to szczególne znaczenie w firmach operujących w branżach, w których występują zjawiska biznesowe związane z sezonowością. Przykładem jest tu obsługa przetwórstwa, turystyki i szkoleń" - mówi Wojciech Grzybek, prezes zarządu firmy Heuthes.

Dodatkowe zalety pojawiły się dzięki możliwości korzystania z systemu ERP za pośrednictwem przeglądarki i z poziomu różnych urządzeń. Model dostępu do oprogramowania biznesowego za pomocą przeglądarki zmienił podejście do systemów klasy ERP. Im szybciej i łatwiej można wprowadzić dane do systemu, tym szybciej możliwe jest określenie ewentualnych nieprawidłowości i uruchomienie działań zaradczych. Sprzyjają temu również m.in. obsługa czytników RFID, kodów kreskowych i możliwość integracji z urządzeniami bezprzewodowymi.

5 cech zwinnego systemu ERP

1. Modułowa budowa.

2. Możliwość dokonywania jak największej liczby zmian na własną rękę.

3. Prosty i łatwo konfigurowalny interfejs graficzny.

4. Możliwość łatwej integracji z innymi aplikacjami lub urządzeniami bezprzewodowymi.

5. Predefiniowane procesy biznesowe i pakiety funkcjonalne pod konkretne branże.


TOP 200