Zwiększa się konkurencja na rynku procesorów dla notebooków

Według nieoficjalnych informacji, Intel zaprezentuje w poniedziałek (19 czerwca) nowe procesory dla komputerów przenośnych. Dwa z nich, charakteryzujące się niskim poborem energii, mają być konkurencją dla oferowanego przez firmę Transmeta procesora Crusoe.

Według nieoficjalnych informacji Intel zaprezentuje w poniedziałek (19 czerwca) nowe modele procesorów dla komputerów przenośnych. Źródła zbliżone do producenta twierdzą, że będą one "punktem zwrotnym w ofercie firmy". Dwa z modeli charakteryzować się mają bowiem wyjątkowo niskim poborem energii. Nowa oferta Intela ma być konkurencją dla oferowanego przez firmę Transmeta procesora Crusoe.

Intel zamierza zaprezentować pięć nowych układów, w tym Pentium III 750 MHz oraz Celeron taktowany zegarem 600 i 650 MHz. Pojawią się także modele - Pentium III SpeedStep i Celeron 500 MHz - charakteryzujące się niskim poborem mocy, odpowiednio 1 i 2 watów.

Obecnie najważniejszym punktem w walce pomiędzy producentami procesorów są stosowane przez nich technologie ograniczające zużycie energii. Rozwiązania Intela (SpeedStep) i AMD (PowerNow) umożliwiają pracę procesora z pełną wydajnością, gdy notebook jest zasilany z sieci, a ograniczają częstotliwość taktowania zegara procesora przy zasilaniu z akumulatorów.

Firma Transmeta opracowała natomiast technologię LongRun, która uzależnia pobór mocy do obciążenia procesora. "Dzięki temu lepiej regulowane jest zużycie energii" - przekonują przedstawiciele producenta.

****

Transmeta będzie dostarczać procesory do urządzeń internetowych powszechnego użytku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200