Zryczałtowana cena DB2 Express

IBM przygotowuje nową opcję cenową dla bazy danych DB2 Express, przeznaczonej dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Oprogramowanie, które ma pojawić się pod koniec października, będzie dostępne za 3 899 USD dla nieograniczonej liczby użytkowników. Będzie to oferta uzupełniająca istniejącą opcję cenową - 624 USD za bazowy pakiet serwerowy plus 124 USD za każdego użytkownika ( w cenę wliczona jest również konserwacja bazy danych).

Na początku października Oracle wypuściła również wersje ukierunkowana ma „mniejszy biznes”. Standard Edition One bazy danych Oracle kosztuje 195 USD za użytkownika - dla minimum pięciu użytkowników - lub 5 995 USD za nieograniczoną liczbę użytkowników. Do tej pory IBM nie oferował opcji cenowej niezależnej od liczby użytkowników.

Zobacz również:

DB2 Express można użytkować na serwerach z jednym lub dwoma procesorami i jest ona dostępna na platformy Windows i Linux. Oracle Standard Edition One jest ograniczona do maszyn jednoprocesorowych i pracuje na platformach Windows , Linux i różnych odmianach Uniksa.

Podobnie jak inni dostawcy, obie firmy poszukują klientów na rynku SMB, po spadku sprzedaży w tradycyjnych sektorach dużych przedsiębiorstw.

IBM rozwija rodzinę produktów Express obejmującą również serwer aplikacyjny WebSphere. Oferta Oracle w zakresie SMB jest ograniczona, jak na razie, do bazy danych. Firma ma jednak w planach także inne rodzaje oprogramowania dla SMB.