Zrozumieć technologię blockchain

W raporcie opracowanym przez firmę Xopero Software, poświęconym technologii blockchain, można przeczytać, że użytkownicy kojarzą ją najczęściej z wirtualnymi walutami, takimi jak bitcoin. Jednak w rzeczywistości jest to bardziej złożone i nie do końca rozumiane zagadnienie.

Tymczasem technologia blockchain może np. efektywnie wspomagać walkę z fałszywy wiadomościami. Zrozumiał to znany serwis The New York Times, który jako jeden z pierwszych wykorzystał technologię blockchain do walki z fałszywymi wiadomościami oraz nad rozwiązaniem służącym do uwierzytelniania zdjęć.

Metadane kontekstowe wszystkich informacji będą przechowywane w postaci łańcucha bloków, z dokładnym uwzględnieniem tego kiedy, gdzie i przez kogo zdjęcie lub nagranie wideo zostało wykonane, w jakim zakresie przeprowadzono jego edycję i kiedy opublikowano je w sieci. Technologia blockchain zagwarantuje dodatkowo niezmienialność wspomnianych wyżej metadanych.

Zobacz również:

  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • Bitcoin osiąga najwyższy poziom od 18 miesięcy, ale kopanie kryptowalut nadal jest nieopłacalne

NYT na początek skupił się na fotoreportażu. Docelowo projekt obejmie jednak wszystkie informacje publikowane przez serwis i ma zagwarantować wiarygodność danych publikowanych w wersji elektronicznej.

Blockchain może również odegrać bardzo znaczącą rolę w nowoczesnym cyberbezpieczeństwie. „Gdzie dokładnie dostrzegam zastosowanie dla tej technologii? Zabezpieczenie IoT”, mówi Karolina Dzierżyńska, redaktor Centrum Bezpieczeństwa Xopero Software. I dodaje. „Hakerzy często przedostają się wewnątrz za pomocą urządzeń, które są słabo zabezpieczane, np. routery i switche. Z pomocą blockchain urządzenia mogą tworzyć konsensus grupowy odnoszący się do normalnych zdarzeń w danej sieci i blokować podejrzane węzły. Przeprowadzenie ataku na taką infrastrukturę byłoby dużo trudniejsze – jeśli w ogóle możliwe”.

Niektórzy wręcz sugerują, że wkrótce będziemy świadkami zmierzchu ery smartfonów oraz narodzin ery blockchain-phone. Pierwszy telefon oparty na blockchain odegra również istotną rolę w tworzeniu internetu 3.0. Czyli w pełni zdecentralizowanej sieci, w której każdy użytkownik będzie posiadać pełną kontrolę nad własnymi danymi.

Każda operacja na takim urządzeniu będzie miała charakter zdecentralizowany. Użytkownik będzie mógł korzystać z zdecentralizowanych aplikacji (dapps), mieć dostęp do usług opartych o blockchain, a samo urządzenie będzie także pełnić rolę węzła w łańcuchu Function X.

Czas internetu 3.0 nadchodzi wielkimi krokami. Blockchain już odgrywa istotną rolę w bankowości, zarządzaniu łańcuchem dostaw czy ochronie zdrowia. „Warto wspomnieć plany sieci Walmart, która testuje sieć opartą na “prywatnym” systemie Blockchain do monitorowania łańcucha dostaw żywnościowych. Innym przykładem mogą być plany stworzenia platformy zawierania pełnoprawnych kontraktów z użyciem mechanizmu “smart contract” w technologii Blockchain (inicjatywa Open Law) czy wreszcie sieć Sovrin, której celem jest stworzenie nowej generacji infrastruktury alternatywnej do tradycyjnych już podpisów cyfrowych”, wskazuje dr Mirosław Sopek, wiceprezes MakoLab S.A.

Cały raport dostępny jest tutaj

Źródło: Xopero Software

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200