Zoptymalizowane ładowanie baterii - czy warto je wdrożyć w firmie?

Coraz więcej urządzeń elektronicznych pozwala skorzystać z funkcji optymalizacji ładowania baterii. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania. Czy pozwala ono zoptymalizować koszty obsługi urządzeń wyposażonych w zasilanie bateryjne?

Najczęstszą przyczyną serwisowania urządzeń mobilnych niezwiązana z uszkodzeniami mechanicznymi jest wymiana wbudowanej baterii. Praktycznie każdy laptop, smartfon, tablet czy zegarek korzysta z baterii Li-po lub Li-ion, które przewidziane są na określoną ilość cykli ładowania (naładowanie 100% pojemności nominalnej baterii).

Zoptymalizowane ładowanie - czym jest i czy warto je wdrożyć?
Źródło: Andreas Haslinger / Unsplash

Zoptymalizowane ładowanie - czym jest i czy warto je wdrożyć?

Źródło: Andreas Haslinger / Unsplash

Akumulator poza obudową jest jedyną częścią eksploatacyjna urządzeń elektronicznych. Oznacza to, że wraz z upływem czasu i korzystania zużywa się traci swoje pierwotne parametry. Z tego powodu producenci sprzętu elektronicznego bardzo często stosują specjalne warunki gwarancyjne dla akumulatorów - gwarancja na nie jest krótsza oraz posiada wiele zapisów np. możliwość wymiany dopiero, gdy pojemność nominalna spadnie poniżej 80% deklarowanej przez producenta w czasie trwania gwarancji producenta.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Rynek notebooków odrabia straty

Niestety w nowoczesnych sprzętach elektronicznych wymiana baterii jest skomplikowana i droga. Czasy komputerów i smartfonów z łatwo wymiennymi akumulatorami już dawno minęły. Nawet laptopy z legendarnej serii ThinkPad w imię miniaturyzacji otrzymały wbudowane akumulatory.

Bardzo często komputery i smartfony projektowane są w taki sposób, aby celowo utrudnić wymianę baterii i tym samym zniechęcić użytkowników do jej wymiany we własnym zakresie jednocześnie zachęcając do skorzystania z usług serwisowych autoryzowanych przez producenta serwisów lub najlepiej zakupu nowego urządzenia.

Przeciętna bateria do nowoczesnego komputera przenośnego kosztuje od 200 do nawet kilku tysięcy złotych (w przypadku, gdy jest zintegrowana z pulpitem roboczym - touchpadem, gładzikiem i dodatkowymi elementami). W przypadku smartfonów koszt wymiany wynosi od 100 do kilkuset złotych, co również zależne jest od rodzaju urządzenia i procesu skomplikowania całego procesu.

Wymiana baterii w niektórych laptopach może być nieopłacalna
Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Wymiana baterii w niektórych laptopach może być nieopłacalna

Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Niestety akumulatory litowo-jonowe pomimo wieloletniej obecności na rynku i wprowadzania nowych technologii ich produkcji są trudne w konserwacji. Podczas normalnego korzystania ze sprzętu nie da się utrzymać wzorcowych parametrów użytkowania przewidzianych przez producenta.

Zoptymalizowane ładowanie baterii - sposób na przedłużenie życia akumulatorów w urządzeniach mobilnych

Producenci elektroniki zdają sobie sprawę, że akumulatory zachowują swoje wartości przez od 300 do 500 cykli ładowania, a następnie znacząco postępuje ich degradacja - utrata pojemności i deklarowanych parametrów.

Powyższe ilości cykli ładowania najcześciej są przekraczane przez użytkowników w ciągu cyklu życia urządzeń. Przeciętnie smartfona ładujemy raz dziennie, co daje nam liczbę pana 700 cykli ładowania po dwóch latach użytkowania. W przypadku komputerów liczba ta będzie zauważalnie mniejsza, ale akumulatory źle reagują na wysokie temperatury lub nagłe wachania temperatur, które występują podczas codziennej pracy, co również wpływa na ich żywotność.

Producenci sprzętu elektronicznego na przestrzeni ostatnich lat dodali do swoich urządzeń funkcje zoptymalizowanego ładowania baterii. Z rozwiązania tego można skorzystać w wybranych smartfonach i tabletach z Androidem, komputerach przenośnych większości producentów (ustawienia dostępne z poziom UEFI lub dedykowanych programów do zarządzania), a także wszystkich sprzętach firmy Apple. Na przykładzie tych ostatnich wyjaśniamy czym jest zoptymalizowane ładowanie baterii oraz czy warto zainteresować się jego wdrożeniem na służbowym sprzęcie.

Szybkie ładowanie ogranicza żywotność baterii
Źródło: De an Sun / Unsplash

Szybkie ładowanie ogranicza żywotność baterii

Źródło: De an Sun / Unsplash

Na czym polega zoptymalizowane ładowanie baterii?

Zoptymalizowane ładowanie baterii to funkcja, która dba o poprawne ładowanie baterii, aby pomóc utrzymać ją w dobrej kondycji przez jak najdłuższy czas, a tym samym ograniczyć całkowity koszt użytkowania sprzętu w organizacji.

Rozwiązania połączone ze zoptymalizowanym ładowaniem baterii mają za zadanie zminimalizować chemiczne starzenie się akumulatorów stosowanych w urządzeniach elektronicznych.

Baterie litowo-jonowe skonstruowane są w taki sposób, aby jak najefektywniej pracować w zakresie ich naładowania od 20 do 80%. Posiadanie baterii naładowanej do 100% i nie korzystanie z niej, częste doładowywanie do 100% lub notoryczne korzystanie ze sprzętu, który posiada poniżej 20% dostępnej energii elektrycznej w akumulatorze znacząco przyczynia się do jego degradacji.

Funkcja zoptymalizowanego ładowania baterii analizuje zachowanie użytkownika - między innymi jego zwyczaje co do ładowania oraz zachowania w ciągu dnia, aby zoptymalizować proces ładowania baterii. Np. w tygodniu posiadamy budzik ustawiony na 6 rano, a o 23 kładziemy się spać i podłączamy do ładowania naszego smartfona. Urządzenie z aktywnym systemem zoptymalizowanego ładowania wie, że odepniemy je od ładowarki o 6 rano. Z tego powodu wyłączane jest szybkie ładowanie (nagrzewa baterie i negatywnie wpływa na żywotność), a po naładowaniu do 80% proces ładowania jest przerywany. Ładowanie wznawiane jest na chwilę przed minimalnym czasem wymaganym do naładowania baterii do 100%.

Dzięki takiemu zabiegowi bateria naładowana jest do pełna przez znacznie krótszy czas, niż w przypadku konwencjonalnego ładowania.

Wymiana baterii w niektórych laptopach może być nieopłacalna
Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Wymiana baterii w niektórych laptopach może być nieopłacalna

Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Zoptymalizowane ładowanie podobnie działa w komputerach przenośnych. Algorytmy tej funkcji pozwalają analizować aktywne godziny pracy oraz nasze przyzwyczajenia do korzystania z komputera - system sprawdza, czy odpinamy laptopa od ładowania w ciągu dnia roboczego, ile mamy zaplanowanych spotkań w kalendarzu oraz czy korzystamy z urządzenia po godzinach naszej pracy. Na podstawie tych danych optymalizowany jest proces ładowania baterii, a cały system działa analogiczne do tego w smartfonach, który opisywaliśmy we wcześniejszej części tekstu.

Korzystanie ze zoptymalizowanego ładowania baterii może przedłużyć jej żywotność

Zoptymalizowane ładowanie baterii to rozwiązanie, które może pozytywnie wpłynąć na żywotność akumulatorów w urządzeniach elektronicznych. Zdecydowanie warto wdrożyć to rozwiązanie w organizacjach. Bardzo możliwe, że uchroni ono działy IT przed wymianą akumulatorów w wybranych urządzeniach przed upływem ich cyklu życia w firmie. Takie działanie pozwala zwiekszyć ciągłość działania biznesu oraz zoptymalizować koszty poniesione na serwisowanie sprzętu IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200