Znamy skalę zagrożeń w sieci Orange

"Raport CERT Orange Polska za rok 2015" to szalenie interesujący dokument prezentujący skalę zagrożeń w sieci Orange.

Na blogu Orange pojawił się "Raport CERT Orange Polska za rok 2015". To druga edycja corocznego raportu CERT Orange Polska, która pozwala na poznanie zagrożeń, które czyhały w 2015 roku na konsumentów korzystających z sieci tego operatora.

Czego się dowiadujemy?

Raport za 2015 rok przedstawia wiele statystyk dotyczących cyberzagrożeń. Dowiadujemy się z nich m.in., że:

- cyberprzestępcy zaznaczyli wyraźniej swoją aktywność, ponieważ wzrosła liczba obsługiwanych miesięcznie incydentów

Zobacz również:

  • Nowe technologie są koniecznym warunkiem rozwoju
  • HP EliteBook 800 – twoje wsparcie w hybrydowym modelu pracy

- incydentów było niemal 1700 miesięcznie

- zagrożenia dla bezpieczeństwa związane były przede wszystkim z rozpowszechnianiem obraźliwych i nielegalnych treści (w tym spamu)

- odnotowano wzmożone ataki przy użyciu maili phishingowych udających faktury

- przy próbach ataków na otwarte usługi automaty aż w dwóch przypadkach na dziesięć używały loginu „root” i hasła „123456” (wciąż są to więc niestety jedne z popularniejszych poświadczeń)

W raporcie możemy też przeczytać o korzyściach płynących z uruchomienia w 2015 roku CyberTarczy (uchroniła przed konsekwencjami cyber-ataków niemal 90 tys. klientów ORANGE) oraz udostępnienia skierowanego do rodziców programu Bezpiecznie Tu i Tam. Ponadto autorzy raportu pokusili się o prezentację prognoz cyberzagrożeń na 2016 rok. Ich zdaniem pierwszoplanową rolę będą odgrywały ataki phishingowe i spamowe.

Zapoznaj się z dokumentem "Raport CERT Orange Polska za rok 2015", w którym znajdziesz szereg dodatkowych interesujących informacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200