Znamy finalistów konkursu Napęd Nowej Ery

Sześć prac związanych z branżą LPG zakwalifikowano do finału ogólnopolskiego konkursu Napęd Nowej Ery. Wybrane projekty, zdaniem ekspertów, mają największe szanse przyczynić się do poszerzenia wiedzy eksperckiej na temat gazu płynnego. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych konkursu.

Zwycięzcy konkursu wyłonieni będą w listopadzie 2013 roku podczas oficjalnego ogłoszenia wyników w gmachu filii Politechniki Warszawskiej w Płocku. Laureaci otrzymają tytuł Odkrycia Nowej Ery oraz granty i nagrody rzeczowe o łącznej wartości 25 tys. zł. Dodatkowo zwycięzcy konkursu zostaną zaproszeni przez Polską Organizacją Gazu Płynnego, organizatora konferencji „LPG - wyjątkowa Energia”, do wygłoszenia prelekcji na temat nagrodzonej pracy. Wydarzenie to odbędzie w marcu 2014 roku.

Wśród finałowych prac podkategorii praca magisterska znalazła się m.in. praca Michała Fujawy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który pisał o możliwościach i uwarunkowaniach wykorzystania gazów płynnych (LPG) w przemyśle gazowniczym. Z kolei Anna Kulińska z Politechniki Warszawskiej badała korodujące działanie LPG na miedź. Trzecią z finałowych prac magisterskich "Wpływ parametrów przemian fazowych podczas awarii butli zawierających gaz LPG na koncepcję działań ratowniczych" Piotra Kosowskiego ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Z kolei w podkategorii projekt naukowo-badawczy lub wynalazek szansę na zwycięstwo ma projekt Rafała Setlaka z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Badacz opracował metody polegające na zmniejszaniu zużycia paliwa w samochodach wyposażonych w instalację LPG. Kolejnym finałowym projektem jest "Zastosowanie ciekłego gazu LPG w systemach spalania mieszanek ubogich w silnikach o zapłonie iskrowym z bezpośrednim wtryskiem paliwa", którego twórcami są Piotr Oleksyk i spółka Czakram Jacek Okoński. Ostatni z nominowanych w tej kategorii jest projekt Kamila Kurpiela "Badania zdolności technicznych powierzchni elektrochemicznie polerowanej i pasywowanej przy zastosowaniu w próbnikach do poboru i przechowywania próbek skroplonych gazów węglowodorowych. Wpływ zastosowanej obróbki powierzchniowej oraz sposób czyszczenia próbników na reprezentatywność analizowanych prób".

Organizatorzy postanowili nie przyznawać w tym roku nagrody w podkategorii praca doktorska. Kwota pierwotnie przeznaczona na nagrodę w podkategorii praca doktorska zostanie przekazana na wyróżnienia specjalne w pozostałych dwóch kategoriach.

II edycję konkursu Napęd Nowej Ery organizują ORLEN GAZ i Politechnika Warszawska. Więcej informacji oraz regulamin konkursu znajduje się na stronie: www.napednowejery.pl

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200