Znaczący spadek cen pamięci masowych flash klasy enterprise

Pamięci flash ciągle tanieją. Dlatego pomimo tego, że obroty na rynku pamięci masowych bazujących na tych pamięciach utrzymały się w drugim kwartale tego roku na tym samym poziomie co wcześniej, to firmy mogły za te same pieniądze kupić znacznie pojemniejsze systemy. Informacje taką podała ostatnio firma analityczna IDG w dokumencie poświęconym temu rynkowi.

IDC donosi, że obroty na rynku pamięci masowych klasy enterprise wyniosły w drugim kwartale 8,8 mld USD, czyli tyle samo co w drugim kwartale 2015 roku. Jednak firmy kupiły w drugim kwartale tego roku pamięci masowe flash, na których mogą przechowywać aż o 12,9% więcej danych.

Dyski SSD nowej generacji (które zawierają pamięci flash) są obecnie nie tylko tańsze, ale również dużo pojemniejsze. Dlatego w jednej standardowej szafie instalowanej w centrum danych można obecnie przechowywać dużo więcej danych, chociaż zawiera ona ciągle tyle samo dysków. Jest to możliwe dlatego, że na jednym dysku SSD można obecnie przechowywać 10 i więcej TB danych.

Zobacz również:

  • Gartner: w 2023 podaż smartfonów i komputerów PC będzie mniejsza
  • Jak firmy podejmują decyzję w kwestiach bezpieczeństwa?

Firmy EMC i Hewlett Packard Enterprise zajmują obecnie dwa pierwsze miejsce na liście największych dostawców pamięci masowych klasy enterprise bazujących na pamięciach flash. Każda z nich może się pochwalić przychodami rzędu 1,6 mld USD miesięcznie. Trzecie miejsce zajmuje Dell z przychodami ok. 1 mld USD każdego miesiąca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200