Zmierzch bogów

Zakończone w ubiegłym tygodniu 20. jubileuszowe targi Comdex '99 zostały zdominowane przez Windows 2000 i urządzenia pozwalające łączyć się z Internetem.

Zakończone w ubiegłym tygodniu 20. jubileuszowe targi Comdex '99 zostały zdominowane przez Windows 2000 i urządzenia pozwalające łączyć się z Internetem.

Podczas tegorocznych targów Comdex '99 - jednych z największych na świecie - wiele mówiło się o USB (Universal Serial Bus) i technologii . Uczestnicy targów mogli usłyszeć o zmierzchu ery komputerów i początku końca dominacji Microsoftu. Dobitnie na ten temat wypowiadali się obecni na targach przedstawiciele firm linuxowych. Innego zdania był Bill Gates, szef Microsoftu, któremu humoru nie popsuło nawet niedawne oświadczenie sędziego Thomasa P. Jacksona, stwierdzające, że Microsoft jest monopolistą.

Osobisty Internet

Na targach Comdex nie mogło zabraknąć Microsoftu - tradycyjnie największego wystawcy - i jego najnowszego systemu operacyjnego. Bill Gates podczas przemówienia otwierającego targi po raz kolejny podkreślał niezawodność i skalowalność, jaką oferuje mający się wkrótce pojawić Windows 2000. System przygotowywany przez Microsoft od 3 lat był prezentowany na specjalnie wydzielonym stoisku.

W wystąpieniu szef Microsoftu akcentował koncepcję "personal Web", która ma umożliwić użytkownikom Internetu personalizowanie globalnej sieci poprzez uniwersalną skrzynkę odbiorczą. Dzięki temu będą oni mogli decydować o sposobie nawiązywania z nimi kontaktu. "Personal Web jest narzędziem łączącym wszystkie dobre rzeczy, do których przywykliśmy w dzisiejszym świecie powszechnej komunikacji. Sprawi, że o komputerach i Internecie zaczniemy myśleć zupełnie inaczej" - mówił Bill Gates.

Coraz większą rolę w rozwoju technologii internetowych i w handlu elektronicznym ma odgrywać język XML. Bill Gates zapowiedział, że w ramach inicjatywy BizTalk Microsoft będzie pracował nad nowymi rozszerzeniami i językami bazującymi na XML.

Nadchodzi nowa era

Wielu spośród 6 tys. słuchaczy Billa Gatesa dziwiło się, że choć zwracał on uwagę na moc komputerów PC, to spora część jego wystąpienia była poświęcona prezentacji urządzeń, które nimi nie są (telefonom komórkowym, komputerom typu handheld). Coraz większa popularność tego typu urządzeń była wyraźnie zauważalna na tegorocznych targach. Firmy już dostrzegają, że użytkownicy swoją uwagę kierują w stronę łatwego i szybkiego dostępu do informacji oraz usług oferowanych w Internecie, a nie samej technologii. Według Kevina Hause'a z IDC, do roku 2002 urządzenia określane wspólną nazwą non-PC pod względem liczby wyprodukowanych przewyższą produkcję komputerów.

Szczególnie widoczna na targach była firma Palm Computing. W ramach projektu OpenSky, realizowanego przez tę firmę i Aether Systems, zaprezentowano rozwiązanie dla użytkowników pragnących dokonywać bezprzewodowo transakcji internetowych. Ma to być serwis pozwalający zarówno użytkownikom indywidualnym, jak i korporacyjnym na dokonywanie kompleksowych transakcji za pomocą komputerów Palm. Pierwszą platformą sprzętową, dla której usługa ma być dostępna, będzie Palm V. Podczas targów poinformowano również o nawiązaniu współpracy między Sony i Palm Computing, w ramach której ma powstać nowa wersja systemu Palm OS dla urządzeń elektronicznych powszechnego użytku.

Acer Group i Ericsson z kolei zaprezentowały rozwiązania oparte na technologii Bluetooth, która pozwala na realizację szybkich połączeń między urządzeniami sieciowymi przy wykorzystaniu transmisji radiowej.

PC kontratakują

Strategia obrony przyjęta przez producentów komputerów PC i podzespołów dla nich kładzie nacisk na prostotę obsługi i zwiększenie szybkości pracy oraz uatrakcyjnienie wyglądu. Na stoiskach targowych prezentowano mnogość komputerów o nietypowych kształtach i przeróżnych kolorach. Jednak wszystkie rozwiązania - prezentowane przez Intela (Easy PC), Hewlett-Packard (e-PC) czy AMD (Easy Now) - mimo zewnętrznych różnic, zbudowano na bazie jednego pomysłu - pozbywając się dziedzictwa technologii I/O w postaci portów szeregowych i równoległych oraz kart rozszerzeń PCI i na rzecz technologii USB.

Na targach Comdex pojawiło się również sporo urządzeń zgodnych z tym standardem. W pawilonie dedykowanym Universal Serial Bus można było zobaczyć m.in. modem kablowy wyposażony jednocześnie w dwa złącza - USB i Ethernet zapewniający szybkość transmisji 40 Mb/s przy pobieraniu danych i 10 Mb/s przy ich wysyłaniu. Nogatech - producent układów scalonych - natomiast przedstawił pierwszy układ pozwalający na jednoczesne pobieranie przez komputer strumieniowej transmisji wideo, audio oraz danych poprzez złącze USB. Firma Icron Systems zapowiedziała technologię EnterpriseUSB, dzięki której urządzenia podłączone przez USB będą mogły być oddalone nawet do 100 m od koncentratora USB (dotychczas maksymalnie 5 m).

Na Comdex '99 Intel zaprezentował wreszcie długo oczekiwany zestaw układów i820, który zapewnia obsługę pamięci Rambus, ma 133 MHz szynę systemową FSB (Front Side Bus) oraz interfejs graficzny AGP 4x. Nowy chipset ma szczególne znaczenie dla producentów komputerów PC, umożliwia bowiem wprowadzenie modeli komputerów wysokiej wydajności, wykorzystujących w pełni możliwości najnowszych wersji procesorów Pentium III.

Poszukując alternatywy

W ramach Comdexu odbyła się również impreza Linux Business Expo, na której wielu użytkowników poszukiwało alternatywy dla systemu Microsoftu. Wielu z nich z pewnością nie zdecyduje się na zakup Windows 2000, dopóki nie pojawi się drugi zestaw poprawek do systemu. Na targach po raz pierwszy mieli oni okazję obejrzeć wersję systemu operacyjnego Linux przygotowaną przez Corela. "DOS miał swoje 10 lat, Windows miał swoje 10 lat, teraz nadeszła dekada Linuxa" - mówił Michael Cowpland, dyrektor wykonawczy Corela. "Corel Linux jest tak łatwy w obsłudze jak Windows" - zapewniał.

Odmiana Linuxa przygotowana przez kanadyjską firmę jest przeznaczona dla niedoświadczonych użytkowników, którzy dotychczas nie decydowali się na instalację tego systemu, ponieważ był on trudny w obsłudze. stara się usunąć również kolejną przeszkodę na drodze do popularyzacji Linuxa, jaką jest brak aplikacji dla tego systemu. Firma poinformowała, że w II kwartale 2000 r. na rynek ma trafić pakiet biurowy, składający się z edytora tekstów WordPerfect, arkusza kalkulacyjnego QuattroPro, bazy danych Paradox i programu do tworzenia prezentacji Persentations. W III kwartale przyszłego roku można oczekiwać pojawienia się linuxowej wersji pakietu CorelDraw i oprogramowania do obróbki grafiki Photomap.

Corel ma nadzieję, że jego wersja systemu Linux będzie stanowić idealne rozwiązanie dla niedużych firm poszukujących stabilnej, przystępnej cenowo alternatywy dla produktów Microsoftu. Do końca listopada br. podstawowa wersja Corel Linuxa, bez dodatkowych aplikacji i wsparcia, będzie dostępna bezpłatnie w Internecie. Po tym terminie Corel zamierza wprowadzić system do sprzedaży detalicznej w wersji Standard w cenie 49 USD i Deluxe - 79 USD.


TOP 200