Zmienne oblicza metadanych

Mimo istnienia wspomnianego standardu CWM, pewne kłopoty z metadanymi mają również twórcy hurtowni danych. Z tego powodu repozytoria metadanych są na ogół zintegrowane z narzędziami do tworzenia hurtowni.

Podobnie postępują twórcy narzędzi i aplikacji analitycznych, tworząc własne repozytoria metadanych (światy obiektów) biznesowych, korzystające z informacji o danych zawartych w tabelach systemowych baz lub aplikacji typu ERP, rzadziej natomiast z innych źródeł danych (dokumenty XML, pliki Excela, inne).

Dołączenie do nich informacji semantycznych (czyli znaczenia konkretnych danych) ułatwia użytkownikom biznesowym operowanie na raportach i wykresach.

Twórcy narzędzi do integracji aplikacji, mimo że w swoich produktach intensywnie korzystają z metadanych, na ogół nie tworzą własnych repozytoriów. Każdy projekt integracyjny wymaga bowiem stworzenia lokalnego repozytorium metadanych - integracja na poziomie danych stawia znacznie mniejsze wymagania wobec repozytorium niż integracja na poziomie procesów biznesowych.

Bez współpracy nie ma biznesu

Dostępność informacji o infrastrukturze informatycznej przedsiębiorstwa, posiadanych zasobach, wykorzystywanych aplikacjach, formatach danych i zależnościach zachodzących pomiędzy nimi świadczy o możliwości dalszego rozwoju systemów IT, zwłaszcza w przypadku kooperacji z partnerami w sieci. Brak centralnego repozytorium stanowi istotne utrudnienie. Rozwiązaniem jest możliwość korzystania z lokalnych i zdalnych repozytoriów metadanych na potrzeby integracji aplikacji i komunikacji B2B.

Istotne znaczenie ma tutaj XML Metadata Interchange (XMI), język opracowany na potrzeby wymiany metadanych między różnymi repozytoriami - nie tylko lokalnie, lecz także zdalnie przez Internet. Liczni twórcy repozytoriów metadanych, nawet jeśli korzystają ze wspomnianego wcześniej standardu MOF, to i tak dołączają możliwości eksportu/importu metadanych za pomocą XMI.

Z kolei Microsoft, twórca i największy zwolennik usług sieciowych, mimo że wspiera XMI, wkłada sporo wysiłku w wykorzystanie mechanizmów UDDI do rejestrowania, wykrywania i korzystania z metadanych na temat lokalnych oraz zdalnych aplikacji i systemów.


TOP 200