Zmiany w Grupie Asseco

Po połączeniu z Prokom Soft-ware w Grupie Asseco pozostaną trzy główne spółki: Asseco Poland, Asseco Business Solutions (konsolidujące wyniki z Asseco Systems) i ABG SPIN.

Po połączeniu z Prokom Soft-ware w Grupie Asseco pozostaną trzy główne spółki: Asseco Poland, Asseco Business Solutions (konsolidujące wyniki z Asseco Systems) i ABG SPIN.

Dla Compu poszukiwany jest inwestor, który przejmie akcje należące obecnie do Prokomu. "Grupa Asseco znajdzie się wówczas w pierwszej piątce europejskich firm informatycznych (bez SAP AG - przyp. red.) z kapitalizacją na poziomie 1,6 mld euro" - mówi Adam Góral, prezes łączących się Asseco Poland i Prokomu. Według danych podawanych przez Asseco, pierwsze cztery miejsca zajmują: Cap Gemini, Logicam, Indra Systems i ATOS Origin.

W ramach podziału kompetencji Asseco Poland ma się zajmować bankowością, ubezpieczeniami i administracją, z wyłączeniem sektora rolniczego, który pozostanie w ABG SPIN. Ta ostatnia spółka będzie odpowiadała także za telekomunikację, służby mundurowe, przemysł, służbę zdrowia oraz sektor utilities, w tym energetykę. Po zakończeniu fuzji Asseco Poland z Prokom Software, Asseco Business Solutions przejmie duże kontrakty w sektorze przemysłowym i telekomunikacyjnym od Prokomu, w tym takich gigantów jak KGHM. Dotyczy to także grupy konsultantów SAP pracujących dla gdyńskiej spółki. Asseco BS będzie zajmować się także e-learningiem, outsourcingiem, telekomunikacją i rozwiązaniami mobilnymi (dzięki przejęciu Anica Systems do Asseco). Adam Góral nie ukrywa, że nie do końca udało się uniknąć wzajemnej konkurencji.

Jednocześnie poinformowano, że dojdzie do połączenia Asseco Romania i Asseco Adria w Asseco Balkans. Dopiero ta spółka wejdzie na warszawską giełdę. Asseco Slovakia przejęła właśnie 60% udziałów w austriackiej spółce Uniquare Software Development, która będzie podstawą do utworzenia Asseco Austria. Firma zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla banków i instytucji finansowych. Do końca roku Asseco Poland chce przejąć jeszcze pięć spółek w Serbii, a w styczniu 2008 r. po jednej w Niemczech i Rumunii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200