Zmiany przed fuzją

Polski Bank Inwestycyjny i Kredyt Bank integrują systemy informatyczne przed zapowiedzianą na koniec roku fuzją.

Polski Bank Inwestycyjny i Kredyt Bank integrują systemy informatyczne przed zapowiedzianą na koniec roku fuzją.

Konieczność integracji systemów informatycznych Kredyt Banku SA i Polskiego Banku Inwestycyjnego SA w obliczu zbliżającej się fuzji skłoniła informatyków z PBI do wyboru nowego pakietu biurowego. Od niedawna jest nim 97.

"Wahaliśmy się między zakupem kilkuset licencji Lotus SmartSuite, dotychczas stosowanego pakietu, a Microsoft Office 97, który zainstalowany jest na komputerach Kredyt Banku" - wyjaśnia Zbigniew Tarczyński, naczelnik wydziału wdrożeń w departamencie informatyki PBI. Oprogramowania Lotusa firma używała od chwili powstania w 1983 r. Obecnie bank zakupił 1,5 tys. licencji na Office 97 - głównie w wersji Professional - w ramach umowy Select Microsoftu.

Zbigniew Tarczyński zdementował pogłoski, jakoby jednym z powodów rezygnacji ze SmartSuite były błędy występujące w pakiecie. "Przejście na pakiet Microsoftu było związane z integracją banków i zostało podyktowane decyzją naszego przyszłego właściciela" - tłumaczy naczelnik wydziału wdrożeń. Twierdzi on, że PBI nie zmieni natomiast oprogramowania do pracy grupowej Lotus Notes, a raczej stanie się ono standardem w oddziałach i centrali obu banków.

Jeszcze przed formalnym zatwierdzeniem przejęcia PBI przez Kredyt Bank, informatycy przygotowali plan integracji systemów informatycznych obu firm. "Jako że zarówno my, jak i Kredyt Bank używamy Bankiera CSBI, to integracja systemów nie będzie zbyt uciążliwa i będzie dotyczyć głównie planów kont i produktów bankowych" - mówi Zbigniew Tarczyński, zapowiadając jednocześnie jej zakończenie przed końcem br. Oprócz Office 97 i Bankiera standardem w obu bankach stanie się oprogramowanie IFS International do zarządzania bankomatami, pracujące na serwerach RISC Hewlett-Packarda. Dotychczas oba banki nie dysponowały własnymi bankomatami, tak więc inwestycja ta będzie prowadzona całkowicie od nowa.

Prawdopodobnie za 2 lata miejsce Bankiera w obu bankach zajmie nowy system bankowy przygotowywany wspólnie przez Kredyt Bank i warszawską firmę CSBI, określany jako system nowej generacji. Ma być on bardziej scentralizowany od działającego obecnie Bankiera. Powstanie jedna księga główna i jeden rejestr klientów. Jak wyjaśnił Dariusz Adamowski, dyrektor departamentu informatyki Kredyt Banku, umożliwi to traktowanie jako jednego podmiotu każdego klienta nawet, jeśli jest to firma wielooddziałowa i posiada konta w kilku oddziałach banku.


TOP 200