Zmiana generacji

Rozmowa z Josephem Alsopem, dyrektorem generalnym i prezesem Progress Software.

Rozmowa z Josephem Alsopem, dyrektorem generalnym i prezesem Progress Software.

W powszechnej opinii języki programowania czwartej generacji (4GL) są martwe, gdyż wszyscy przechodzą na Javę. Czy to prawda?

Java to raczej typ środowiska 3GL. Za pomocą pakietu Apptivity (oprogramowanie przejęte przez Progress w 1997 r., po wykupieniu firmy Apptivity - przyp. red) konkurujemy z innymi narzędziami Java. Jeżeli porównać, jak opracowuje się aplikację w języku 4GL i Javie, można się przekonać, że zakodowanie w Javie dowolnej funkcji biznesowej wymaga ogromnego wysiłku. Zysk jest w stosunku 10 do 1. Celem Apptivity jest uzyskanie tej samej wydajności w Javie.

Jaki jest powód powszechnego zainteresowania serwerami aplikacji?

Rozpowszechnienie Internetu, konieczność działania aplikacji przez 24 godziny na dobę, możliwości zmiany aplikacji na bieżąco, potrzeba komunikacji między aplikacjami - wszystko to spowodowało wymóg wprowadzenia serwerów aplikacji, zapewniających takie same możliwości ingerencji w aplikacje, jak w bazy danych.

Czy oznacza to pojawienie się innych warstw w serwerach aplikacji?

Zawsze istnieje konieczność kompromisu między łatwością użycia a wydajnością. Mamy duże doświadczenie, jeśli chodzi o wysoko wydajne aplikacje transakcyjne, pisane w Progressie, skalowane od małego sprzętu do tysięcy użytkowników. Takie właśnie doświadczenia przenosimy na Apptivity.

Jakie więc zależności istnieją między Progress 4GL a serwerem aplikacji Apptivity?

Apptivity zawiera zintegrowany serwer aplikacji. Używając Apptivity, nie jesteśmy związani z językiem 4GL. Współdziałanie komponentów aplikacji jest bardzo ważne. Pozwala - zależnie od potrzeb - opracowywać część aplikacji w 4GL, część w Javie i wywoływać ją z 4GL. Zależy nam na zainteresowaniu nowych klientów piszących aplikacje w Javie.

Czy nowe aplikacje będą już trójwarstwowe?

Tak. Uważam, że ze względów bezpieczeństwa i dla uproszczenia obsługi środkowa warstwa aplikacji będzie organizacyjnie, fizycznie i technologicznie bliska warstwie bazy danych.

<hr size=1 noshade>Na podstawie tygodnika InfoWorld opr. Marian Łakomy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200