Zmarł jeden z głównych twórców dysku twardego

W wieku 76 lat zmarł Al Shugart, pionier zastosowania dysku twardego w komputerach i współzałożyciel firmy Seagate. Z jego pomocą powstał także standard LTO (Linear Tape Open), szeroko stosowanych w taśmowych pamięciach masowych.

Zmarł jeden z głównych twórców dysku twardego

Al Shugart

Al Shugart (ur. w 1930 r. w Los Angeles, USA) rozpoczął swą karierę jako inżynier w IBM (San Jose). Szybko awansował i wyspecjalizował się w promowaniu produktów zapisujące dane na dyskach. Był współtwórcą pierwszego na świecie dysku twardego (Advanced Disk File, IBM 1301). Pod jego kierownictwem (został bowiem dyrektorem technicznym ds. rozwoju) IBM opracował także dyskietki 5,25 cala.

Po rozstaniu z IBM Shugart został wiceprezesem ds. rozwoju w firmie Memorex. Funkcję tę pełnił przez 4 lat, aby w konsekwencji założyć własną firmę Shugart Associates. Jego spółka szybko znalazła kupca (Xerox), a on sam stał się cenionym konsultantem na rynku technologii dyskowych.

W 1979 r. Shugart, Tom Mitchell i Finnis Conor stworzyli firmę Seagate, która w krótkim czasie stała się jednym z największych producentów dysków twardych. Jeszcze przed rozpoczęciem ekspansji na rynku HDD Seagate oraz IBM i HP stworzyły format zapisu danych na taśmach magnetycznych (LTO), który jest powszechnie wykorzystywany w urządzeniach do archiwizacji danych. (pojawiła się już trzecia wersja tego standardu).

Seagate po niedawnym przejęciu spółki Maxtor (za 1,9 mld USD) jest obecnie największym dostawcą dysków twardych na świecie. Shugart zrezygnował z dowodzenia firmą czerwcu 1998 r. Zmarł w wieku 76 lat wskutek komplikacji po zawale serca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200