Zmarł Ray Dolby – legenda inżynierii dźwięku

Wczoraj w San Francisco zmarł Ray Dolby, amerykański inżynier i wynalazca, który zasłynął dzięki autorskim technologiom dźwięku przestrzennego oraz redukcji szumów. Dolby – którego nazwiskiem nazwano szereg standardów dźwiękowych – miał 80 lat i od kilku miesięcy zmagał się z ostrą białaczką. 

Ray Dolby był również twórcą firmy Dolby Laboratories (stworzył ją 48 lat temu), która w ostatnich dekadach była głównym ośrodkiem innowacji w zakresie inżynierii dźwięku. To on był w znacznej mierze odpowiedzialny za stworzenie systemów dźwięku przestrzennego, a także ich spopularyzowanie i upowszechnienie nie tylko w kinach, ale również w domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach czy nawet urządzeniach mobilnych. Warto wspomnieć, że Ray Dolby opatentował ponad 50 rozwiązań technologicznych z zakresu dźwięku.

 

Zmarł Ray Dolby – legenda inżynierii dźwięku

RayDolby_3_10x6_500

 

Dolby urodził się w 1933 r. w Portland – później jego rodzina przeprowadziła się do San Francisco. W latach 1949-1957 pracował w firmie Ampex (specjalizującej się w produkcji elektroniki i sprzętu mechanicznego); zajmował się tam m.in. system rejestrowania wideo na taśmach magnetycznych. W 1957 r. ukończył inżynierię elektryczną na Stanford University, zaś w 1961 r. uzyskał tytuł doktora fizyki (w Cambridge).

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

W ostatnich latach Ray Dolbie miał poważne problemy ze zdrowiem – od kilku lat cierpiał na chorobę Alzheimera, zaś w lipcu tego roku zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę (to właśnie ta choroba była przyczyną śmierci; Dolby zmarł w swoim domu w San Francisco). 

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200